У Крижопільському лісгоспі розпочали збирати осінній урожай: жолуді, горіхи та ягоди береки

personАвтор:  Прес-служба Вінницького ОУЛМГ
access_time10.10.2019 17:51 categoryЗагальні новини
Ліс починається з насіння – цю важливу істина добре розуміють і виконують на практиці лісівники держпідприємств лісового господарства Вінницького ОУЛМГ. Адже від якісного насіння залежить якість посадкового матеріалу та майбутніх лісових культур.
Увесь комплекс робіт по лісонасіннєвій справі активно проводять сьогодні і крижопільські лісівники. Заготовляють насіння деревних та чагарникових порід, готують його до насіннєвих сховищ, перевіряють на якість і відповідність стандартам, готують до пророщення та висіву. Кожна партія заготовленого насіння проходить перевірку у Вінницькій лісонасіннєвій станції.
Ще раніше заготовлено насіння шпилькових, кісточкових та інших порід. За 3 квартали  2019 року ДП «Крижопільський  лісгосп» заготовив лісового насіння модрини європейської 2 кг, сосни звичайної 18 кг, сосни Палласа 2 кг, ялини європейської 6 кг, абрикоса 5 кг, гледичії колючої 5 кг, сливи 5 кг, черешні 30 кг та ін.
А осінь – це гаряча пора для заготівлі насіння головної лісоутворючої породи подільських дібров – дуба звичайного. Лісівники знають, що дуб звичайний має гарний урожай насіння найчастіше раз на 4-5 років. Минулого року на Вінниччині саме видався урожайний рік для дуба, одначе і в цьому році жолуді гарно зав’язалися, але через надмірну літню спеку і тривалу відсутність опадів велика частина урожаю не дозріла, а жолуддя осипалось. Тому крижопільські лісівники зі всіх сил стараються зібрати заплановану для вланих лісорозсадницьких потреб кількість насіння. Наразі зібрано 1,5 тонн жолудя дуба звичайного (заплановано 8 тонн).
Також розпочалась заготівля насіння горіха чорного. Ця порода не рідна для подільських лісів,  одначе вінницькі лісівники активно її вводять у склад лісових культур. Адже цей перспективний у вирощуванні інтродуцент цінують за хорошу деревину, стійкість до хвороб, шкідників та за посухостійкість. До того ж, у нас цей «чужоземець» прекрасно себе почуває, дає відмінну приживлюваність і приріст. Крижопільський лісгосп повністю забезпечує потреби лісництв власним насінням горіха чорного. На сьогодні заготовлено 300 кг чистого насіння горіха (заплановано – 900 кг).
А ще крижопільські лісівники саме розпочинають заготівлю насіння ще однієї цінної лісової породи – червонокнижної береки лікарської. Ягоди уже починають дозрівати. Берека традиційно росте на півдні області, де саме і знаходяться лісові угіддя Крижопільського лісгоспу (Крижопільський, Піщанський райони та частина Тростянецького). Лісівники добре знають, як важко дається збір цього насіння. Воно надто дрібне, а ягодою полюбляють смакувати птахи. Щоб обірвати плоди, доводиться залазити на високі дерева або оббивати кетяги довгими палицями. Вихід чистого насіння з плодів дуже низький, щоб його отримати, ягоди протирають, насіння просушують. У одній ягідці – усього кілька насінин. Щоб заготовити 1 кг чистого насіння, потрібно зібрати близько 30 кг ягід! Цього року крижопільські лісівники мають заготовити 5 кг насіння береки лікарської.