Модрина європейська – таємнича красуня вінницьких лісів

personАвтор:  Прес служба Вінницького ОУЛМГ
access_time27.11.2019 13:05 categoryЗагальні новини
Практично безлисті залишились ліси. В очікуванні зими принишкла природа. Серед лісових дерев помітно пожовтіла хвоя і модрини європейської. Цієї породи чимало у складі молодих культур лісових угідь держпідприємств лісового господарства Вінницького ОУЛМГ. Стронній людині може видатися, що пожовкла хвоя – ознака захворювання. Але це не так.
Лісівники Вінниччини порівняно недавно почали її вводити у лісові насадження. І населення ще не звикло до такого хвойного екзота. Модрина (російською - «лиственница») – єдина хвойна порода в Україні, що скидає на зиму голколисточки.
Створюючи лісові культури модрини європейської, лісівники Вінниччини виконують водночас два надважливих завдання: формують саме високопродуктивні та біологічно стійкі насадження. 
Враховуючи фактор глобального потепління і всихання аборигенних хвойних порід (сосна, ялина), наразі дуже вигідно висаджувати модрину європейську. Адже ця порода - стійка до посушливих кліматичних умов та високих температур, має хорошу опірність до нашестя шкідників та хвороб дерев. Крім того, ця порода швидкоростуча, відзначається доброю приживлюваністю, витривалістю, не вимоглива до грунтових умов. Модрина має цінну деревину, надзвичайно міцну і довговічну. 
Тому її називають хвойним дубом. Здавна деревина модрини використовувалась у суднобудуванні, вагонобудуванні, у гідротехнічних спорудах (виготовлення водоспусків, труб, паль тощо), використовувалась для телеграфних і телефонних стовпів, будівництва будинків. А ще її використовують у фармакології, хімічній промисловості, косметології тощо. Тобто, це перспективна лісова порода в усіх значеннях.
На сьогодні усі 11 держлісгоспів Вінницького ОУЛМГ вводять у склад лісових насаджень модрину європейську.  У 2014 році, наприклад, лісгоспами вирощено 34 тис. шт. стандартного садивного матеріалу модрини, а уже у 2018 році – 176 тис. шт., у 2019 – майже 100 тис. шт. Сіянці вирощують також із закритою кореневою системою. Приміром, цього року 35 тис. шт. таких сіянців у касетах виростили у Михайлівському лісництві Вінницького держлісгоспу. Для створення якісного посадматеріалу у цьому році лісгоспи заготовили 24 кг насіння модрини. Це дуже трудомісткий процес, адже насіння цієї хвойної породи надто дрібне, шишки – теж малого розміру, тому для наших лісівників такий об’єм зібраного насіння – великий труд!
Тож сподіваємося, що ця праця матимеме хороші результати. І за кілька років цю чудову лісову породу впізнаватимуть на Поділлі і знатимуть: якщо восени лісове хвойне дерево має гарну золотисту хвою, значить, модрина європейська готується до зимового спокою.