Лісівники Вінниччини і Волині обмінюються досвідом

personАвтор:  пресслужба
access_time05.11.2021 18:59 category

Вінницькі лісівники приймали у себе групу лісівників Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства на чолі з першим заступником начальника ВОУЛМГ Русланом Войцеховським.
 Держпідприємства лісового господарства Волинського ОУЛМГ активно вивчають і впроваджують у своїй діяльності передові методи ведення лісового господарства, напрацьовані лісівниками Вінниччини. Цього разу колег-лісівників Волині зацікавив досвід вінничан щодо ефективних методів вирощування дубових лісів.
Волинських колег зустрічав начальник Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства  Бондар Анатолій Омелянович. Він презентував управління, подякував волинським лісівникам  за співпрацю, поділився досвідом роботи по вирощуванню дубових лісів, організації екологічно орієнтованого ведення лісового господарства, співпраці з науковцями України з питань лісовирощування.
 Вінницькі лісівники потурбувалися, щоб програма перебування колег на Вінниччині була насиченою і носила суто практичний характер.
Волинські лісівники побували у ДП "Вінницький лісгоп». Директор держпідприємства лісового господарства Попельнюк В.В. ознайомив гостей з передовою технологією заготівлі і зберігання насіння дуба звичайного, вирощування посадкового матеріалу з закритою кореневою системою, структурою держлісгоспу, економічними показниками лісогосподарської діяльності.
 ДП «Вінницький лісгосп» з 2018 року першим серед держпідприємств Вінницького ОУЛМГ застосував холодильні камери для зберігання насіння дуба звичайного в стані біологічного спокою. Гостям було продемонстровано усі ланки цього сучасного технологічного процесу: калібрування насіння, флотація, термотерапія, хімічна обробка, завантаження у холодильну установку. Холодильні камери дають змогу зберігати насіння дуба звичайного 4-5 років із збереженням їхньої здатності до пророщування.
Холодильна камера завантажувальною вагою 4 тонни закуплена за власні кошти підприємства. А обладнання для флотації та термотерапії виготовлено власноруч майстрами за розробкою працівників Вінницького дкржлісгоспу: Дороша О.С., начальника відділу лісового господарства, Луценка С.Л., інженера з лісових культур. Це дало змогу лісгоспу зекономити чимало коштів. Закупівельна ціна установки для термотерапії на той час становила 340 тисяч гривень, а самостійне виготовлення для лісгоспу обійшлося у 70 тис. грн. Прилад для флотації виготовлено із нержавіючої сталі, загальним об'ємом одного завантаження в межах 200 кг насіння. Прилад для термотерапії виготовлено з нержавіючої сталі, загальний об'єм одного завантаження – до 100 кг насіння.
Перший заступник начальника управління Діденко В.І. підкреслив:
- На Вінниччині дубові насадження складають 80% площ лісових угідь. Тому питання оптимального забезпечення насінням головної лісоутворюючої породи  держпідприємств є особливо актуальним. Нововведення лісівників ДП «Вінницький лісгосп», а згодом і ДП «Бершадський лісгосп», ДП «Могилів-Подільський лісгосп»  є черговим доказом використання лісівниками Вінниччини науково обґрунтованих підходів до лісонасіннєвої справи з подальшим вирощуванням високоякісного стандартного садивного матеріалу. Увесь процес проходить повністю за сучасними європейськими стандартами. Фахівці Вінницького лісгоспу спеціально вивчали досвід роботи польських колег-лісівників із цього питання.
Державними лісогосподарськими підприємствами заготовляється понад 100 т лісового насіння. В рік, урожайний для дуба звичайного, лісівники Вінницького держлісгоспу заготовляють його насіння понад норму, до 10 тонн. А для забезпечення потреб розсадників лісгоспу необхідно 1,2 тонни жолудя.  Тому Вінницький лісгосп має оброблене й підготовлене насіння і для зберігання у холодильних установках, і для реалізації.
Сьогодні в області створена база з вирощування посадкового матеріалу  з закритою кореневою системою. Краще наоагодили цю справу ДП «Вінницький лісгосп»,  ДП «Тульчинське ЛМГ»,  ДП «Гайсинський лісгосп», ДП «Могилів-Подільський лісгосп», ДП «Іллінецький лісгосп».
На лісових ділянках ДП "Вінницький лісгосп" зацікавилися насадженнями дуба звичайного з цінними супутніми породами, оглянули дубові насадження, сформовані рубками догляду, ознайомилися з комплексною механізацією вирощування лісових культур та проведення рубок догляду в дубових насадженнях, з технологією створення лісових культур з різною шириною міжрядь з участю  горіха чорного, бархата амурського, гікорі білого, гікорі гіркого, модрини європейської, модрини японської, псевдотсуги, береки лікарської, яблуні, груші, проведення рубок догляду за лісом у дубових насадженнях.
 При створенні високопродуктивних штучних дубових насаджень з участю інтродукованих і аборигенних лісових порід посадкові місця розміщуються в основному через 3-4 м х 0,5-0,7 м. Всі ці породи вводяться чистими рядами до 20 – 25 % загальної кількості посадкових місць. Створюються лісові культури стандартним, спеціально відсортованим, посадковим матеріалом із прямим стовбуром.
Посадка сіянців здійснюється на розпушену смугу в гребінь, створений культиватором КЛБ-1,7 шляхом нагортання родючого ґрунту в звал. Така поліпшена механізована технологія підготовки ґрунту дає можливість головній породі в рядах більше використовувати поживні речовини, сконцентровані за сторіччя в гумусовому горизонті ґрунту, сприяє максимальній приживлюваності саджанців лісових культур. При цьому щорічний приріст культур дуба звичайного може складати 50-80 см.
Передбачено в перші роки вирощування обов’язкове проведення 3-4-кратного механізованого догляду і хоча би одного ручного. При догляді за молодими насадженнями використовується дворядний культиватор 4-секційного КЛБ 1,7. Перевага такого догляду за лісовими культурами в тому, що за один прохід агрегат робить догляд із розгортанням та нагортанням ґрунту. Звичайним культиватором така робота виконується за два проходи.
 З метою формування ділового стовбура, починаючи з 2-3 річного віку, провеодиться догляд за формою стовбура і крони головних лісотвірних порід, не дивлячись на те, що посадковий матеріал сортується при викопуванні з розсадника.
Чітке дотримання новітніх технологій дає можливість у віці стиглості досягти запасу не 290 м3, а біля 500-600 м3 деревини на одному гектар
Р.Р. Воцеховський підкреслив:
- Досвід вінничан – надзвичайно цінний. Адже штучне відтворення лісів – пріоритетний напрямок роботи лісової галузі. Формування майбутніх високопродуктивних насаджень – процес багаторічний. Тривалим є шлях від річного саджанця до стиглого лісу. І тут має значення все: підготовка грунту, заготівля районованого якісного насіння, вирощування посадкового стандартного матеріалу, строки посадки, використання запасів вологи в грунтах, догляди за лісовими культурами відповідно до технологічних карт, професійність фахівців.
Волинські лісівники отримали професійні коментарі з усіх питань від першого заступника начальника ВОУЛМГ В.І. Діденка та головного лісничого ДП «Вінницький лісгосп» Є.В. Ільченка, які постійно супроводжували колег. Колеги- лісівники отримали масу позитивних вражень від спілкування з лісівниками Вінниччини, відвідування лісівничого еколого-просвітницького центру Вінниччини, який діє при Вінницькому ОУЛМГ.
Пресслужба Вінницького ОУЛМГ