Олені плямисті скидають роги і готуються народжувати малюків

personАвтор:  пресслужба ВОУЛМГ
access_time06.05.2020 21:57 categoryЗагальні новини
«Напіввільне» життя Султана і його «плямистого гарему» у вольєрі Вінницького лісгоспу
У минулому олень плямистий був звичним мешканцем дібров Поділля. Сьогодні через згубну антропогенну діяльність та цілу низку інших процесів представників цього прекрасного виду можна зустріти далеко не у всіх мисливських угіддях. Згідно з обліком диких тварин, проведеним у 2020 році, усього у мисливських угіддях державних підприємств Вінницького облуправління лісового та мисливського господарства нараховується 441 олень плямистий. ДП «Вінницький лісгосп» збільшує популяцію цього виду у вольєрному господарстві.
- Площа мисливських угідь ДП «Вінницький лісгосп» становить 11 тис. 105 га. Це територія чотирьох адміністративних районів – Вінницького, Калинівського, Тиврівського та частково Немирівського. А головним завданням мисливського господарства є збільшення чисельності та видового різноманіття фауни з метою доведення щільності диких тварин до оптимального рівня. Тому лісівники ДП «Вінницький лісгосп» залучають значні фінансові та людські ресурси для відновлення у мисливських угіддях різноманіття тваринного світу, -розповів директор ДП «Вінницький лісгосп» Віктор Попельнюк.
Вольєр для напіввільного утримання диких тварин знаходиться на площі 163 га Вороновицького та Шендерівського лісництв Вінницького лісгоспу. Вольєр розділили на дві частини, у одній мешкають дикі свині, а в іншій розводять плямистих красенів. У 2018 році сюди завезли 10 самок, які привели того ж року молодняк. Дещо пізніше до них приєднався господар, перший у гаремі дорослий самець. Працівники вольєру саме через такий нерівномірний статевий розподіл дали оленю кличку Султан.
За результатами цьогорічного обліку у вольєрі мешкає 27 оленів, це разом із минулорічним молодняком. З них приблизно 5-7 самців. Підійти до оленів надто близько практично неможливо, вони дуже полохливі і не підпускають навіть тих, хто їх підгодовує, розповідає єгер лісництва Віталій Антонюк.
Кінець весни–початок літа - це час, коли олениці приводять потомство. У теплу пору року у ці тварини найкрасивіші: яскраве хутро і найчіткішими стають плямки, що дали назву видові. Взимку ж цятки майже зникають.
А от у самців оленя плямистого зараз особливий період – щорічне оновлення атрибуту краси і мужності у їхньому племені – рогів. Починають скидати олені роги на другому році життя, обчухуючи ними дерева. А через два місяці видно уже молоді роги, які встигають відрости до шлюбного періоду тварин. Адже у період гону олені влаштовують справжні турнірні бої за серце дами чи кількох дам. А ще саме за кількістю відростків на рогах можна визначити вік тварини. Цього року вінницькі олені плямисті лише почали скидати роги, про що засвідчив охоронець вольєру, який знайшов одну пару.
- Коли чисельність оленів збільшиться, їх планують поступово випускати у вільне середовище, в лісові угіддя, - розповідає мисливствознавець ДП «Вінницький лісгосп» С.Діденко. – Для збільшення кількості цього виду лісівники виконують усі необхідні заходи, уважно доглядають та охороняють тварин. На території вольєру створено ввесь комплекс біотехнічних споруд, їх регулярно підгодовують, у літній період заготовляють сіно, гіллячковий корм, коренеплоди, закуповують сіль. Також на території вольєру споруджено штучну водойму із проточною водою.
На фото – самки оленя плямистого з молодняком біля водойми. Фото зроблені з допомогою фотопастки, встановленої у лісових угіддях, і одне із її завдань – спостереження за станом та чисельністю лісових мешканців.