Залишіть первоцвіти для лісу!

personАвтор:  Пресслужба ВОУЛМГ
access_time19.03.2020 12:26 categoryЗагальні новини
Краса зірваних букетів надто тимчасова, тому краще любуватись першими вісниками весни, фотографувати їх і навіть правильно пересаджувати первоцвіти, щоб вони якомога довше милувати зір!
Саме так навчають із року в рік членів учнівських лісництв та молодших дітлахів лісівники Вінниччини. А цієї весни урок природи у лісі та акцію "Бережемо та примножуємо первоцвіти"  провів для школярів 4-го класу (вчитель Кузьмич Ірина Миколаївна) Тиврівської загальноосвітньої школи лісничий Тиврівського лісництва ДП «Вінницький лісгосп» Михайло Рошак.
До речі, описаний захід із залученням дітей проводився до оголошення початку карантинних заходів в Україні.
Михайло Адамович, користуючись нагодою, провів екскурсію лісництвом, розповів про методику створення лісових культур із закритою кореневою системою. Лісничий розповів діткам, які рослини ми називаємо первоцвітами, які особливості має ця група рослин і чому ми маємо берегти їх. А ще – чому виник перелік первоцвітів, що охороняються законом, які внесені до Червоної книги України. Діти залюбки фотографували підсніжники, спостерігали за джмелями, зробили висновок, що комахи харчуються за допомогою квіткового нектару первоцвітів. Розповідали, що вони знають про перші квіти подільських лісів. А ще малюки охоче пересадили барвінок на лісову ділянку урочища "Чорний ліс".
Первоцвіти – не просто красиві квіти, а й необхідний елемент живої біосистеми, тому нам так важливо зберегти цю особливу групу рослин, наголосив дітям Михайло Адамович:
– Це група багаторічних і однорічних рослин, що нараховує близько пів тисячі видів. Вони починають цвісти ранньою весною, відразу після того, як розтануть сніги, а на деревах ще не розпустилося листя. Але ранньоквітучі рослини дають поживу для комах, які прокидаються після зими, запилюють рослини.
Ще первоцвіти називають ранньовесняні ефемери та ефемероїди, від грецького слова, що у перекладі означає «одноденний». І це майже правда, адже первоцвіти мають дуже короткий весняний цикл розвитку, лише протягом кількох тижнів зеленіє їхня наземна частина, дуже швидко перецвітають квіти. А влітку залишається цибулинка або коріння, ці рослини знаходяться у стані спокою, чекаючи наступного року, щоб прожити коротке і яскраве життя першоцвіта.
Зриваючи перші весняні квіти, ми позбавляємо рослину майбутнього насіння, а ще – часто пошкоджуємо цибулину чи коріння рослини. Листя бере участь у фотосинтезі, тому коли зривається надземна частина рослини з квіткою і листям, цибулина не встигає отримати достатньо поживних речовин для розвитку на майбутнє. А ще у зв’язку з тим, що це перші весняні квіти, так би мовити, рідкість і диковинка після зими, вони користуються шаленим попитом і масово винищуються квітковими браконьєрами для незаконного продажу. Таким чином людина позбавляє рослину шансу отримати повноцінне продовження роду. І тому так важливо не зривати первоцвіти, щоб вони не були на межі зникнення.
Діти пообіцяли берегти природу і особистим прикладом навчити інших не нищити первоцвіти, залишити ранньоквітучі рослини для комах і дерев, а додому узяти гарний настрій і позитивні емоції від спілкування із природою!