За успіхами держпідприємства - особистість мудрого керівника

personАвтор:  Станіслав Вовк, Оксана Нікітіна
access_time19.01.2019 15:20 categoryЗагальні новини
Державне підприємство «Гайсинське лісове господарство» - одне із кращих у системі держлісгоспів Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства. Лісові масиви підприємства розкинулися на території п’яти адміністративних районів (Гайсинського, Немирівського, Тростянецького, Теплицького, Іллінецького). Загальна площа земель, які перебувають у постійному користуванні підприємства, становить 19,4 тис. га.
Секрет успіху гайсинських лісівників – щира, віддана, щоденна праця дружного колективу, який згуртовує, створюючи здоровий позитивний мікроклімат, вдало спрямовує на ще більші звершення директор лісгоспу Микола Миколайович Лащенко.
Він очолює ДП «Гайсинський лісгосп» із 21 січня 2003 року. Микола Миколайович - талановитий директор успішного підприємства, умілий господарник, мудрий наставник, керівник, якого поважають колеги-лісівники. Він розуміє потреби кожного працівника, розвиває та вдосконалює галузь, присвячуючи цій нелегкій та відповідальній справі своє життя і всі свої сили. А в результаті – успішні показники фінансово-господарської діяльності.
Всевишній дав щастя Миколі Миколайовичу народитися у міцній родині лісівника Миколи Юхимовича та учительки Неоніли Григорівни. У сім’ї виховали трьох синів, які пішли стежиною батька й обрали лісівничу професію. Лісівнича династія Лащенків дала Україні трьох директорів лісгоспів: Жмеринського, Тульчинського, Гайсинського. Лісівничу професію обрали і внуки Миколи Юхимовича: Андрій, Павло, Віктор. 
Під керівництвом М.М. Лащенка гайсинські лісівники успішно виконують одне із найважливіших завдань – збільшують лісистість рідного краю. За час його роботи на посаді директора створено 2128 га лісових культур, у тому числі 445 га – на нових землях. 2018 року гайсинські лісівники створили 120 га лісових культур на землях державного лісового фонду і 15 га - захисних насаджень.
Величезна увага приділяється формуванню біологічно стійких високопродуктивних насаджень в умовах глобального потепління, зниження рівня ґрунтових вод, масового всихання лісових насаджень унаслідок зміни клімату і пошкодження шкідниками. Активно створюються лісові насадження з більш посухостійкими як інтродукованими, так і аборигенними деревними породами.  Гайсинські лісівники до складу лісових культур вводять горіх чорний, черешню звичайну, грушу звичайну, береку лікарську, бархат амурський, гікорі білий, модрину європейську, псевдотсугу. А у 2018 році вперше в історії лісгоспу ввели до складу лісових культур дугласію (псевдотсуга Мензіса). Лісгосп створює лісові культури за участю модрини  європейської. Два останні роки мають вже посадковий матеріал із власного розсадника. Серед цікавих і цінних за властивостями деревини інтродуцентів у лісових насадженнях Гайсинського лісгоспу є гікорі білий (карія). У Соболівському лісництві, в урочищі Явне, є цінне 122-річне насадження гікорі білого площею 0,2 га. А у Гайсинському лісництві ростуть 40-річні насадження цієї культури. Головною породою у складі лісових культур залишається, звісно, дуб звичайний – він займає 80 відсотків складу лісових насаджень Вінниччини.
З ініціативи начальника Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства Бондаря А.О. лісівники Вінниччини давно тісно співпрацюють із Національним університетом біоресурсів і природокористування України. З 2009 року кафедра лісівництва вивчає питання рубок переформування та реконструктивних рубок в умовах подільських грабових дібров у лісових угіддях ДП «Гайсинський лісгосп». З цією метою закладено п’ять дослідних об’єктів: один у Басаличівському лісництві та чотири - у Гайсинському (на сьогодні подібних демонстраційних ділянок на держпідприємствах лісового господарства Вінниччини вже більше 80). Науковці відзначають високу культуру виробництва у Гайсинському лісгоспі і вдячні лісівникам-практикам за можливість отримати цінний досвід та інформацію, яку викладачі матимуть змогу передавати студентам, майбутнім лісівникам.
Для забезпечення високоякісним лісовим насінням у лісгоспі діють постійні лісонасіннєві ділянки та родинні плантації. Усього на території лісгоспу є п’ять постійних лісонасіннєвих ділянок дуба звичайного площею 68,5 га і три ділянки дуба червоного площею 5,3 га. Вони розташовані у Ситківецькому, Гайсинському, Басаличівському та Соболівському лісництвах. Щоб сьогоднішні лісівники мали можливість заготовляти якісне насіння дуба звичайного і вирощувати посадковий матеріал, ці ділянки було закладено ще у 1970 році. А в 2013 році в Басаличівському лісництві створено 5 га родинної плантації дуба звичайного, яка забезпечить у майбутньому потребу підприємства у високоякісному насінні дуба звичайного й садивному матеріалі з покращеними спадковими властивостями.
Для забезпечення підприємства в повному обсязі власним садивним матеріалом створено сучасне телично-парникове господарство. За останні роки побудовано 500 квадратних метрів теплиць із крапельним та туманним зрошуванням на базовому лісорозсаднику для вирощування укорінених живців у контрольованому середовищі та 2 теплиці по 300 квадратних метрів в Басаличівському та Ладижинському лісництвах для вирощування стандартних сіянців. У лісорозсаднику цього року вирощено близько 1,7 млн. шт. стандартних сіянців та саджанців 52 лісоутворюючих порід, декоративного садивного матеріалу в асортименті 33 порід.
Розуміючи, що мисливське господарство – невід’ємна ланка лісового господарства, М.М. Лащенко значні ресурси спрямовує для його розвитку. Облаштовано вольєр площею 57 га для напіввільного утримання мисливських тварин (Гайсинське лісництво). А позаминулого року туди завезли 25 голів лані (7 самців і 18 самок) із приватного мисливського господарства. За даними обліку минулого року, чисельність поголів’я зросла до 35 голів, а це досить важливий результат.
У 2018 році у мисливських угіддях Гайсинського лісництва зайнялися будівництвом фазанарію, закупили 50 голів «царської птиці». Лісівники проводять заходи для збільшення чисельності фазана та доведення його до оптимальної кількості в мисливських угіддях, це дасть змогу у майбутньому здійснювати полювання в урочищі Михайлівська Дача Гайсинського лісництва.
Турбується директор і про зміцнення матеріально-технічної бази підприємства. Проведено капітальний ремонт адмінприміщення лісгоспу, благоустрій прилеглої території. Відремонтовано адміністративні та виробничі приміщення Басаличівського, Ладижинського, Соболівського лісництв, нижнього складу, деревообробної дільниці, виробничі й побутові приміщення автотранспортного цеху (АТЦ), насіннєсховище базового лісорозсадника.
Суттєво оновлено автотранспортний парк. В АТЦ налічується 11 лісовозних автомобілів з гідроманіпуляторами. Службовий автобус забезпечує доставку працівників на виробничі підрозділи. У 2015 році придбано нову техніку: 2 трактори МТЗ 892, 1 – МТЗ 82, 3 гідроманіпулятори, 2 візки з гідронавантажувачем Веймер, 2 автомобілі УРАЛ. Закуплено верстат стрічковий та інше обладнання, п’ять пристроїв (з гідрозахватами) для механічного трелювання, культиватори КЛБ, кущорізи, бензопили. Оновлено й комп’ютеризовано клас з охорони праці та техніки безпеки для водіїв.
На виробничих підрозділах лісгоспу проведено ремонт котелень, поставлено котли, які працюють на твердому паливі. Проведено ремонти в побутових приміщеннях, підведено холодну та гарячу воду, функціонують душові кімнати, харчоблоки, кімнати відпочинку, кімнати з техніки безпеки.
Виготовлено та замінено 200 штук квартальних стовпців, 30 штук шлагбаумів. Встановлено нові сучасні розмежувальні знаки на всіх обходах. На всіх об’єктах встановлено достатню кількість наочності на лісову тематику. Введено в дію фірмовий магазин «Лісовичок». Створено лісівничо-екологічний просвітницький пункт «Мисливець» у Гайсинському лісництві. В обході №4 Гайсинського лісництва побудовано будинок мисливця.
За підтримки директора ведеться успішна просвітницька робота. Створено лісівничо-екологічні просвітницькі пункти в обході №4 Гайсинського лісництва, в Басаличівському, Ладижинському лісництвах, лісівничий еколого-просвітницький центр ДП «Гайсинський лісгосп» у Гайсинському лісництві. 
ДП «Гайсинський лісгосп» опікується двома учнівськими лісництвами – «Паросток» (ЗОШ №4 м. Гайсин) та «Діброва» (ЗОШ №1 м. Ладижин). Учнівське лісництво «Паросток» Гайсинської школи №4 у 2017 році вибороло перше місце на Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв. А це свідчення вдалої співпраці лісівників, педагогів та учнів. 
ДП «Гайсинський лісгосп» впевнено дивиться в майбутнє. Згуртованому колективу під керівництвом Миколи Миколайовича Лащенка будь-які завдання під силу. Сумлінна праця Миколи Миколайовича відзначена Почесними грамотами Державного комітету лісового господарства України, Вінницької облдержадміністрації, обласного управління лісового та мисливського господарства, відзнакою Державного агентства лісових ресурсів України «За бездоганну службу в державній лісовій охороні».
20 січня Микола Миколайович відзначає піввіковий ювілей. Трудовий колектив бажає ювіляру міцного здоров’я на многая літа! Нехай кожен день множиться добрими справами на благо рідної України, лісового господарства Вінниччини й держави. Нехай в гостинній домівці лунає гарна пісня, дзвенить дитячий сміх.