Вінницькі лісівники застерігають: стережіться кліщів, бережіть здоров’я!

personАвтор:  пресслужба ВОУЛМГ
access_time22.06.2021 23:55 categoryЗагальні новини
Такий маленький, але несе таку велику загрозу! Це іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), хвороба Міямото, кліщовий вірусний енцефаліт і ще близько 150 найменувань. Так, небезпека від укусу кліщів загрожує тим, хто перебуває у лісі впродовж усієї теплої частини року. Тому лісівникам та тим, хто відпочиває у лісі, варто дотримуватися правил, які допоможуть зберегти здоров’я.
• Захистіть себе відповідним одягом. Він має бути із довгими рукавами, світлого однотонного кольору (щоб було легше помітити комаху), прилягати до тіла. Також слід одягнути головний убір.
• Використовуйте репеленти, які продаються в аптеках. Цей засіб може бути у вигляді аерозолю, мазі тощо. Дотримуйтесь вимог інструкції з використання засобу. Обов’язково зверніть увагу на строк його дії: в разі необхідності повторіть процедуру.
• Кліщі відчувають запах людини або тварини за 10-15 м, тому уздовж стежин і місць випасу худоби їх завжди більше, ніж в глибині лісу, а в затінку більше, ніж на сонці.
• Оглядайте одяг та тіло. Кліщ присмоктується не відразу, він досить довго лазить по людині, причому тільки знизу догори. Коли кліщ прикріпляється до одягу, він залишається нерухомим, аж до тих пір, поки ви не припините активно рухатись, сядете чи ляжете.
• зверніть увагу, що кліщ присмоктується лише в певних місцях - шукає тонку ніжну шкіру (за вухом, під грудьми, на шиї, в пахових ділянках). Відчути укус кліща фактично неможливо: від виділяє анастезуючу речовину, яка знеболює укус.
• Видалити кліща найкраще зможе лікар-хірург. При відсутності такої можливості витягайте кліща повільно, розхитуючи з боку вбік або викручуючи. Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть його стерильною голкою. Після видалення кліща ранку потрібно змастити антисептиком, а руки вимити з милом. Потім - обов'язково пройти обстеження у лікаря.
• Видаленого кліща необхідно посадити у посуд, щільно закритий кришкою і доставити у медустанову для дослідження на наявність збудників інфекційних хвороб.
• Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової і серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування доволі мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.
До речі, зустріти кліща можна не лише у лісі, парку чи сквері, а й на будь-якому газоні, присадибній ділянці.
Бережіть здоров’я, будьте пильними!
Пресслужба Вінницького ОУЛМГ