Вінницькі лісівники плекають дубові діброви для наступних поколінь

personАвтор:  Прес-служба ДП "Бершадський лісгосп"
access_time07.07.2020 15:13 categoryЗагальні новини
Вирощування лісових насаджень з насінини до дорослого лісу – справа кропітка та довготривала. Наприклад, вік стиглості дуба звичайного, який є головною лісоутворюючою породою на Вінниччині, становить сто років. Щоб наші нащадки мали високопродуктивний ліс, лісівники використовують науково обґрунтовані технології, враховують кліматичні зміни та приділяють увагу кожному етапу вирощування насаджень. У перші роки майбутній ліс найбільше потребує професійних рук лісівників.
У ДП «Бершадський лісгосп» на лісорозсадниках, розміщених у Бершадському та Ободівському лісництвах, здійснюють посів жолудя механізованим способом. Цього року на розсадниках підприємства вирощують  сіянці дуба звичайного на площі 1,14 га.
Лісівники плекають кожен сіянець, бо ліс майбутнього залежить від якісного посадкового матеріалу. А догляду молоді сіянці вимагають чималого. На розсаднику проводять кінне боронування посівів, 4-кратне ручне прополювання, 4-кратні механізовані догляди, підживлення мінеральними добривами, обробіток посівів фунгіцидами. Для забезпечення сіянців достатньою кількістю вологи лісорозсадники облаштовані системою крапельного зрошення. 
Цього року у кожному лісництві ДП «Бершадський лісгосп» розпочато вирощування посадкового матеріалу дуба звичайного в контрольованому середовищі. Таким чином простіше забезпечити рослинам комфортні умови для зростання. Також вирощування посадматеріалу у коробах та касетах дозволяє зменшити витрати на обробіток. Цього року у короба було висіяно жолудь на площі 0,0329 га та у касети – 13250  штук.
Однорічні стандартні сіянці використовують для створення лісових культур. Весною лісівники на розсаднику викопують посадковий матеріал, відсортовують нестандартні сіянці. У стандартних сіянців формують корінь та обробляють його вологонакопичувачем, який зберігає вологу, сприяє максимально можливій приживлюваності та стійкості сіянців до посушливих умов, що останнім часом характерні для весняної пори на Вінниччині. Також вже на лісорозсаднику проводять перше формування крони дуба, адже важливо залишити центральний стовбур, який у майбутньому дозволить отримати високоякісну деревину. Цієї весни бершадські лісівники посадили на лісових ділянках 267 тис. шт. сіянців дуба звичайного.
Сіянці для заліснення лісових ділянок обов’язково зберігаються в імпровізованих «холодильниках». Для цього сніг спеціально заготовляють взимку, вкривають термоізолюючим матеріалом. Такі «холодильники» облаштовують на розсаднику, на кожній лісовій ділянці. Завдяки низькій температурі (близько 0 градусів) і високій вологості сіянці зберігаються до двох місяців, не пересихають, бруньки не розпускаються, що дозволяє збільшити тривалість сезону створення нових лісів. За рахунок цього ділянки, готові під посадку в другій половині квітня чи на  початку травня, не залишаються на наступний рік, а вже цієї весни заліснюються.
У ДП «Бершадський лісгосп» також створюють культури шляхом висівання жолудя. Це має ряд переваг. Такі насадження мають значно вищу біологічну стійкість та кращий приріст у перші роки. Цього року бершадські лісівники для створення лісових культур дуба звичайного методом посіву використали 511 кг жолудя, що становить понад 102 тис. посадкових місць.
При створенні лісових культур з головною породою дубом звичайним в якості супутніх порід активно висаджують більш посухостійкі породи: береку лікарську, горіх чорний, грушу, модрину європейську та інші. Це дозволяє створити більш стійкі до кліматичних змін ліси, підвищити видове різноманіття насаджень, а також допомагає збільшити приріст деревини дуба по діаметру у майбутньому.
Мало ліс посадити, важливо якісно та вчасно його доглянути. У перші роки лісові культури вимагають найбільше клопоту. Так, у перший рік проводять 3 механізовані та 2-3 ручних догляди за лісовими культурами, а у наступні роки їхня кількість поступово зменшується. Основна мета доглядів за лісовими культурами – створення умов для росту головних лісоутворюючих порід, покращення водного та температурного режиму, усунення негативного впливу трав’янистої рослинності та другорядних порід,  сприяння інтенсивнішому росту лісових культур. Вимагають лісові культури ручних та механізованих доглядів до 4-5 років. Приблизно після цього віку ділянки лісових культур переводять у покриту лісом площу. 
Але на цьому шлях від жолудя до могутнього дуба, що триває ціле століття, не закінчуються. Щоб наступні покоління мали високопродуктивні ліси, працівники лісового господарства вже сьогодні вкладають щоденно свою працю, професійні знання, багаторічний досвід та значні матеріальні ресурси. 
Продовження розповіді про те, як лісівники вирощують подільські діброви, буде далі.