В Євросоюзі і розвинених країнах подвійного оподаткування лісових земель немає, а в Україні – є!

personАвтор:  Прес-служба Вінницького ОУЛМГ
access_time11.09.2018 10:55 categoryЗагальні новини
Відбулося засідання колегії Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства, на якому проаналізовано Закон України від 10.07.2018 №2497-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств», розглянуто питання ефективності використання підприємствами лісового господарства лісосировинних ресурсів, питання роботи зі ЗМІ.
Начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Бондар А.О., відкриваючи колегію, проаналізував результати роботи держлісгоспів Вінниччини за 8 місяців 2018 року, Закон України від 10.07.2018 №2497-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств». 
Бондар А.О. наголосив, що лісівники області, розуміючи скрутне фінансове становище держави, лісового господарства України, роблять все можливе для забезпечення високоефективного господарювання в умовах відсутності державного фінансування, щоб заробити кошти і вкласти їх у створення державних лісів.
За 8 місяців 2018 р. держпідприємствами лісового господарства управління реалізовано продукції на 471 млн. грн. (119% до відповідного періоду 2017 р.). За січень-липень 2018 р. перераховано до Зведеного бюджету 128,5 млн. грн., з них до Державного – 94 млн. грн., місцевого – 34,5 млн. грн. Перераховано 35,5 млн. грн. єдиного соціального внеску. На ведення лісового господарства спрямовано за цей період 415 млн. грн. власних коштів держпідприємств лісового господарства області.
Робота кожного держлісгоспу направлена на максимальне отримання надходжень від ефективного використання деревини, водних, земельних ресурсів, рекреаційних можливостей, побічного користування, реалізації посадкового матеріалу.
Але всі зусилля лісівників врятувати лісове господарство можуть виявитися марними! Бо Законом України від 10.07.2018 №2497-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств» внесено поправку, що передбачає земельний податок на всі лісові землі України! Цим законом фактично винесено вирок лісовому та мисливському господарству України, деревообробці. 
За попередньою системою оподаткування нараховувався податок на лісові землі, як складова рентної плати. Об’єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання лісових ресурсів була заготовлена деревина в деревостанах понад 40 років, в яких вже можна отримати деревину на реалізацію, та другорядні лісові матеріали, побічні лісові користування та використання корисних властивостей лісів (рекреація, спорт, оздоровлення тощо).
Чистий земельний податок надходив до місцевого бюджету, обраховувався на нелісові землі, що є в складі земель лісогосподарського призначення, на яких розміщені сільськогосподарські угіддя, споруди і адмінбудівлі  підприємств лісового господарства, лінії електропередач тощо.
Тепер же зміни вносяться до пункту 273.1 ст. 273 Податкового кодексу України. При застосуванні нових норм, окрім рентної плати, передбачається на всі лісові землі ще один податок. Фактично це подвійне оподаткування! І держпідприємства лісового господарства Вінниччини змушені відповідно до цього закону додатково заплатити 300 млн. грн. податку!
Введення нового земельного податку на всі лісові землі України призведе до необхідності оподаткування земель, які знаходяться в стадії створення деревостанів (не зімкнуті лісові культури, зруби, прогалини) або на яких зростають насадження до 40-річного віку, і в яких неможливо отримати деревину, придатну для реалізації. Оподатковуватимуться ліси з обмеженим лісокористуванням – в заказниках регіонального і місцевого значення, інших об’єктах природно-заповідного фонду.
У такому випадку це призведе:
1. До подорожчання щонайменше у 1,5-2 рази деревини, що реалізовується на ринку.
2. До зупинки більшості підприємств деревообробної промисловості через високу вартість деревини та припинення роботи лісогосподарських підприємств.
3. До ризиків збільшення інтенсивності рубок, що може негативно вплинути на підвищення продуктивності, поліпшення якісного складу лісів і збереження біорізноманіття в лісах.
4. До значного збільшення вартості утримання мисливських господарств.
Такої системи оподаткування, як передбачено даною поправкою, з урахуванням решти податків, що вже сплачуються, немає в ЄС та розвинених країнах світу!
А сьогодні доля лісів України – в руках місцевих громад, які мають прийняти рішення щодо відсотку сплати нового податку. Якщо це буде максимальний  відсоток (5% нормативної вартості 1 га лісових земель), то через місяць всі держлісгоспи стануть банкрутами, зупинять роботу, звільнять з роботи працівників. 
У зв’язку з цим, до керівництва держави звернулися науковці, громадська рада при Держлісагентстві, Всеукраїнська громадська організація «Товариство лісівників України», Асоціація «Меблідеревпром», Українська асоціація деревообробного обладнання та Українське товариство мисливців і рибалок. Підписанти звернення пропонують відмінити внесені зміни до законодавства, а для виправлення ситуації прийняти необхідні для розвитку лісового господарства законопроекти. Держлісагентство України звернулося до народних депутатів України з проханням створити робочу групу у Верховній Раді України для швидкого напрацювання необхідних змін, щоб врятувати лісове господарство держави.