У Басаличівському лісництві, як у казці: оживають старі речі і неймовірно швидко ростуть сіянці

personАвтор:  Оксана Нікітіна, прес-секретар ДП «Гайсинський лісгосп»
access_time29.10.2019 10:32 categoryЗагальні новини
Особисто мені А.В. Швець видався дуже приємним та спокійним, серйозним і жартівливим водночас. А у лісництві - ніби у якомусь тридесятому царстві: два слов’янських богатирі, лісовички (наголос обирайте самі), «чарівна» берека, багаття чорнобривців між рядами, жар-птиці, водограй, гігантський коник-стрибунець… От можна ж просто працювати, а можна – зі смаком і любов’ю до того, що робиш!..
Садибу Басаличівського лісництва ДП «Гайсинський лісгосп» добре знають і люблять місцеві. Тут вхід зовсім не під сімома замками, більше того, жодне з весіль не обходиться без візиту сюди з фотосесією. Тут не лише гарно, приємно, цікаво і дорослим, і малим. Тут панує якийсь особливий шарм, особлива атмосфера, що поєднує відчуття містичності та казки, щирого українського гумору, любові до природи, до життя, до роботи, всюди видно господарність і порядок. У кожній деталі (а їх тут чимало – можна довго гуляти, роздивлятись і знову знаходити щось нове) – відчувається особистість лісничого. Багато дрібничок – чи то старий віз, 70-річні стовпці чи глиняні горнята – перероджуються і починають жити новим диханням, стають частиною задуму. Тому що все, що тут створене – його рук справа, лісничого Басаличівського лісництва Андрія Васильовича Швеця.
Ну, коли й не буквально його руками, то за його задумом. Приміром, цього літа з’явилося чергове ноу-хау в інтер’єрі території лісництва – древньоруські «богатирі» при вході на територію лісового розсадника. «Цим стовпцям – років із сімдесят. Шкода було їх викидати, то я й запросив своїх майстрів, щоб вони зробили з них таку красу», - розповідає лісничий. І ділиться ще одним секретом: ці ж майстри цього року додали новизни його розсаднику. Це стилізовані «лісові» поручні, крани-лісовички, що подають воду для поливу. От таке тут все стильне! 
Андрій Васильович - розважливий, надійний. Постійно у роботі, але ніколи не відмовить у допомозі. Слів не кидає на вітер – все, що скаже, підкріплює ділом. Хоча й часом говорить – не одразу й зрозумієш, чи жартує, чи всерйоз. І той колоритний український гумор відчувається у багатьох експонатах лісівничого еколого-просвітницького пункту. Чого лише вартий старий віз, перетворений на квітучу клумбу, з підписом «головний транспорт лісової охорони». Хоча у кожному жарті – частина правди. Бо де автомобіль не проїде, то лісівник мусить пройти, перевірити, доглянути, виправити, мусить постійно знати стан лісу.
А.В. Швець має загальний стаж роботи у лісовому господарстві 24 роки. Працював помічником лісничого у Брацлавському лісництві Тульчинського ЛМГ. Лісничий Басаличівського лісництва - 14 років. Усі ці роки тут же, поряд із конторою лісництва, і проживає із сім’єю. Тут, вдалині від населеного пункту, майже виросли діти. Донька уже студентка, син ще навчається в школі. За ці роки під керівництвом Андрія Васильовича двічі - у 2007 та 2016 роках – проводили капітальний ремонт контори лісництва. Якщо порівнювати зі старими знімками, то теперішнє приміщення не впізнати. Сучасне, гарне, має вишуканий дизайн.
Але не лише будівництвом може похвалитись лісництво. Чудових показників досягли лісівники в успішному лісовідновленні. А якісні лісові культури починаються із якісного посадкового матеріалу, який Басаличівське лісництво  вирощує у своєму телично-парниковому господарстві. Це теплиці для зеленого живцювання з системою автоматичного поливу та для вирощування сіянців шпилькових порід у контрольованому середовищі, це короби площею 70 квадратних метрів. У парниках – справжні скарби: сіянці ялиці білої, береки лікарської, яка тут ніби справді чарівна: рясні сходи, гарний приріст! На площі 0,5 га посівного відділення лісового розсадника вирощують сіянці основних лісоутворюючих порід: дуб звичайний, горіх чорний, сосна звичайна, черешня, модрина, ялина. Але ж які результати, який приріст мають ці сіянці! Дивуються навіть самі фахівці-лісівники, порівнявши дані на табличках про дату посіву і фактичний приріст лісової малечі: сіянці сосни звичайної 2018 року посіву у відкритому ґрунті у наших умовах – і така висота! А цьогорічні сіянці горіха чорного чи дуба звичайного з таким приростом, з такими чистими міжряддями – як вам? Андрій Васильович лише таємниче-скромно посміхається. Хоча й не приховує, що ніяких тут чарів нема: там вчасно посіяли, провели вчасно догляд, там дали відповідний полив, там зберегли вологу, присипавши посіви тирсою. Все, що тут росте, це просто результат високопрофесійного підходу, застосування багаторічних знань, досвіду. І любові до справи. Без цього у роботі із живим організмом – Лісом – нікуди!