Рідкісна, лікувальна, отруйна

person access_time09.09.2020 22:06 categoryЗагальні новини
Вінницькі лісівники охороняють місце зростання скополії карніолійської
Кожен представник рослинного і тваринного світу нашого краю – найцінніший! Лісівники Вінниччини вирощують ліси і бережуть природне біорізноманіття, охороняють флору і фауну, а особливо - рідкісні, зникаючі види. 
Багатий на ботанічні пам’ятки природи місцевого значення Бершадський держлісгосп. Цілий ряд цікавих ділянок має Ободівське лісництво, що знаходиться на території Тростянецького району. Серед них - цінна ділянка скополії карніолійської.
Скополія карніолійська - досить рідкісна. Тому й занесена до Червоної книги. Бершадські лісівники розповідають, що чимало науковців були у захваті, побачивши таке місце зростання цієї багаторічної трав’янистої рослини. Ділянка знаходиться у кварталі 30 Ободівського лісництва на площі 2 га. Росте серед 89-річного мішаного лісу (ясен звичайний, граб звичайний, клен гостролистий, липа дрібнолиста).
- Росте скополія поміж лісу, полянами-осередками приблизним діаметром 15, 5, 2 метри, - розповів лісничий Ободівського лісництва Сергій Білаш. – Ділянка позначена табличками про те, що це ботанічний заказник місцевого значення. Збір рослини заборонено, оскільки вона занесена до Червоної книги. А ще – рослина ця досить отруйна, після контакту з нею варто мити руки.
- Природоохоронний статус об’єкт отримав ще у 1983 році. Загалом на території ботанічних пам’яток природи забороняється будь-яка діяльність, що загрожує збереженню або призводить до деградації чи зміни її первісного стану. У тому числі – лісогосподарська діяльність, - зазначив головний лісничий ДП «Бершадський лісгосп» Володимир Сташенко.
Скополія має висоту 20-25 см., листя - еліптичної форми. У травні-червні рослина цвіте квітами бурувато-фіолетового кольору, які всередині мають жовтувато-буре забарвлення, а потім достигають плоди-кооробочки. Зовні скополія нагадує відому всім белладонну, але вона і не менш отруйна за неї. Рослину використовують з лікувальною метою, як знеболення, для розширення зіниць. У народній медицині та гомеопатії - при недокрів’ї, гарячці, жовтяниці, епілепсії, гнійних ранах, мозолях, бородавках, для підвищення кров’яного тиску.
Скополію в Україні культивують у багатьох ботанічних садах: Національному ім. М.М. Гришка НАН України, Кам'янець-Подільському, Львівського, Київського, Ужгородського, Чернівецького, Українського лісотехнічного університетів, дендропарку "Софіївка" НАН України.
 
Довідка:
У Вінницькій області під охороною знаходиться 338 територій та об'єктів природно-заповідного фонду (ПЗФ), які займають площу 23841,3 га.
До Червоної книги Вінницької області віднесено 105 видів рослин, з них 92 є рідкісними і зникаючими. Фауна області нараховує 137 видів, занесених до Червоної книги області. До Європейського червоного списку тварин і рослин та Червоної книги України занесено 12 видів ссавців, 9 видів птахів, 4 види риб.