Плюсові дерева, генетичні резервати, насіннєві плантації дають цінне лісове насіння для майбутніх лісів Вінниччини

personАвтор:  пресслужба ВОУЛМГ
access_time19.08.2021 19:27 categoryЗагальні новини
У ДП «Тульчинське ЛМГ» пройшла інвентаризація лісонасіннєвої бази
Ліс починається з насіння. Але не кожен жолудь стане дубом. Тому лісівники Вінниччини докладають чимало зусиль, щоб зібрати якісне насіння лісоутворюючих порід для отримання відмінного посадкового матеріалу. Кожен лісгосп має відповідну лісонасіннєву базу. Нещодавно у ДП «Тульчинське ЛМГ» було проведено інвентаризацію постійної лісонасіннєвої бази.
Селекція та генетика і в лісовому господарстві сприяє створенню високопродуктивних насаджень, підвищенню продуктивності й покращенню якості лісів, керуючись принципами відбору й примноження кращого з існуючого, враховуючи умови, місце зростання, типи ґрунту, рівень вологості, генетичну схильність рослин до доброго росту й розвитку. Тому об’єкти постійної лісонасіннєвої бази (плюсові насадження, генетичні резервати, постійні лісонасіннєві ділянки і лісонасіннєві плантації) створюються лісівниками Вінниччини для забезпечення високоякісним насінням із цінними спадковими властивостями.
Простіше кажучи, це ділянки дерев, які є носіями цінного генофонду, як-от хороша продуктивність насаджень, інтенсивне плодоношення, нормальний санітарний стан. Насіння, зібране з цих об’єктів, за селекційною оцінкою переважно є «нормальним» або «покращеним».
- У Тульчинському ЛМГ є 9 постійних лісонасіннєвих ділянок (загальною площею 139,6 га), 18 генетичних резерватів (240,8 га), 26 плюсових дерев. Усі ці ділянки призначені для збору насіння та лісонасіннєвої сировини головної лісоутворюючої породи лісів Вінниччини - дуба звичайного. Найстаріші дерева серед цих об’єктів містить ділянка у Кирнасівському лісництві, де зростає 6 плюсових дерев віком 129 років, - розповів інженер з лісових культур підприємства Михайло Северин.
До речі, ці цінні «насінники» можна легко упізнати: стовбур плюсових дерев позначають на висоті 1,4 м кільцем шириною 10 см. Його наносять білою фарбою, а ще на смузі надписують два номери: в чисельнику – номер за державним реєстром, в знаменнику – номер реєстру підприємства.
Інші об’єкти лісонасіннєвої бази також позначають стовпчиками, встановлюють аншлаги з відповідними відомостями про об’єкт лісонасінної бази тощо. Як і інші лісові насадження, об’єкти лісонасіннєвої бази потребують догляду людини – проведення комплексу лісогосподарських заходів.
У тому числі і виконання цих заходів перевіряли під час інвентаризації. Роботу виконувала провідний інженер ВП "Вінницька лісонасіннєва лабораторія" Олена Маланчук. Також було проведено опис плюсових дерев, дерев постійних лісонасіннєвих ділянок (вимірювали висоту, діаметр стовбура та ін.).
А незабаром лісівники на об’єктах, придатних для збору насіння, проведуть прогнозування та облік очікуваного врожаю деревних порід. Цього року тульчинські лісівники запланували зібрати майже 9 тонн насіння дуба звичайного. Хоча 2021-й рік, не зважаючи на рясні зливи на початку вегетації, не видався урожайним для дуба.
Загалом дуб звичайний має певну періодичність у плодоношенні, досягаючи хорошої урожайності раз на 5 років. Однак тульчинські лісівники переконані, що заплановану кількість насіння головної лісотвірної породи заготовлять із власних дерев. Саме «місцеве» насіння найкраще підходить для вирощування якісного посадматеріалу. Адже таке жолуддя адаптоване до наших клімато-грунтових умов, зберігаючи генетичну пам’ять про місця зростання дерев-батьків. Насіння, привезене з півночі чи півдня, уже не дасть таких якісних для наших умов культур. Тому протягом останніх років тульчинські лісівники використовують для посадки лісу виключно свої, подільські, жолуді.
На фото – проведення інвентаризації лісонасіннєвої бази, провідний інженер ВП "Вінницька лісонасіннєва лабораторія" Олена Маланчук, помічник лісничого Кирнасівського лісництва ДП «Тульчинське ЛМГ» Ігор Денисюк, начальник партії Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об'єднання ВО «Укрдержліспроект» Лариса Червона.