Плекають в коробах майбутній ліс

personАвтор:  Пресслужба Вінницького ОУЛМГ
access_time11.07.2022 08:48 categoryЗагальні новини
Лісівники Вінниччини успішно вирощують сіянці лісотвірних порід у контрольованому середовищі
Густою зеленою щіткою пнуться вгору ніжні пагони сіянців ялинок та сосен. Густою – тому що таку технологію передбачає вирощування у контрольованому середовищі, тобто у коробах. Даний метод створення посадкового матеріалу використовують усі лісгоспи Вінниччини, зокрема і тульчинські лісівники.
У лісових розсадниках ДП «Тульчинське ЛМГ» у контрольованому середовищ вирощують сіянці лісотвірних порід на загальній площі 700 м кв. у Кирнасівському, Орлівському, Заболотненському лісництвах. У коробах зростають як шпилькові, так і листяні породи, серед яких сосна звичайна, сосна кримська, ялина європейська, модрина європейська, ялиця біла, берека лікарська, липа дрібнолиста, липа широколиста, гікорі, кизил, черешня. Однак у більшості в коробах висівають все ж хвойні.
Таке вирощування - один із найбільш ефективних методів, що забезпечує надійну схожість та хороший приріст сінців. А ще він дозволяє мінімізувати ручну працю з догляду за сіянцями, тут на невеличкій площі простіше провести розпушування ґрунту для збільшення аерації, застосовується система поливу. Вирощування у коробах забезпечує більший вихід стандартних сіянців через щільність посіву. Так, у коробах з одного квадратного метра можна одержати понад тисячу стандартних сіянців. А приріс тут не зрівняється з приростом у вирощування у відкритому ґрунті. Приміром, сіянці липи у коробах за один рік досягають стандартних розмірів, а це понад 20 см приросту. Тоді як у посівних відділеннях до таких результатів липа росте два сезони.
Але це не означає, що біля них не потрібно працювати. Тут лісокультурниці та майстри розсадників вкладають ще й як багато роботи, сил та уваги! Навесні готується спеціальний субстрат, яким наповнюють короби. Висівається насіння, а короби накриваються притінюючою сіткою, щоб уникнути потрапляння на сіянці прямого сонячного проміння і для того, щоб вберегти насіння від поїдання птахами. Ввесь вегетаційний період проводять штучний полив посівів. Спеціалісти також оцінюють стан посівів. Ось, приміром, при виляганні сінці варто обробити спеціальним дозволеним комплексним засобом: елементи для підживлення та фунгіцид. Працівники розсадників уже практикували різні препарати, підібравши перевірений та ефективний, розповідає інженер лісових культур ДП «Тульчинське ЛМГ» Михайло Северин. Саме він відповідає і за якість насіння, яке висівається у коробах. Кожна партія проходить перевірку у лісонасіннєвій станції.
Ці дворічні сіянці сосни та ялини пересадять наступного року на плантацію новорічних дерев або на площі меліофонду (створення нових лісів). Грунт під наступний посів обов’язково замінюють, аби уникнути грибкових захворювань.
Лісівники постійно експериментують у лісорозсадницькій справі. От наприклад, за стандартами насіння має проходити стратифікацію перед посівом. Однак помітили, що липа має кращу схожість, коли насіння потрапляє у грунт без ніяких додаткових заходів, безпосередньо після збору. Так планують зробити у цього року.
Працівники лісових розсадників працюють з особливою увагою - якісний посадковий матеріал, міцні сіянці особливо важливі для створення майбутніх лісів Вінниччини.