Олень благородний – окраса лісів Вінниччини

personАвтор:  Пресслужба ДП "Гайсинський лісгосп"
access_time11.07.2022 15:51 categoryЗагальні новини
Сила, могутність, грація – ці слова точно характеризують благородного оленя. Ця тварина є одним з найкрасивіших представників сімейства оленячих, має струнке тіло, пропорційну будову. Краса нагострених ліній м'язистого тіла, гордовита постава, гіллясті роги оленя здавна оспівувалися в переказах, а самій тварині приписувалися магічні властивості. Зображення оленя благородного часто використовувалося на гербах міст. До речі, він є одним з найбільших ссавців, що з давніх-давен населяє територію Центральної Європи. «Корінним» цей вид є і для подільських лісів.
Допомагає відновленню популяції оленя благородного на Вінниччині саме вольєрне господарство. Так, у 2018 році у вольєр для напіввільного утримання диких тварин Сумівського лісництва колишнього Бершадського держлісгоспу, який нині після реформування системи лісового господарства приєднався до ДП «Гайсинський лісгосп», завезено 3 особини оленя благородного – 2 самки та самця. Для успішної адаптації тварин до нових умов проживання та збільшення чисельності мисливських звірів, які утримуються у вольєрі площею 51,1 га, лісівники та єгері створили весь комплекс біотехнічних споруд, облаштували штучні водопої, налагодили догляд, охорону та підгодівлю тварин. 
В основу раціону харчування входить рослинна їжа. Це повноцінний вітамінно-мінеральний комплекс, достатній для нормального життя тварини.  Олені полюбляють, як і інші копитні, лизати сіль. Тому нею лісівники регулярно поповнюють солонці протягом усього року.
Олень благородний – це ссавець великого розміру, який відноситься до ряду парнокопитних. Відрізняється досить великою та стрункою статурою. Відмінною особливістю цього виду є наявність світлої плями під хвостом.
Гіллясті роги оленя заслуговують окремої згадки, адже це найбільш помітна прикраса цієї тварини, особливий предмет гордості, яким можуть похвалитися лише самці. У цього виду оленя вони особливо гіллясті. Щороку олені скидають роги, а навесні відрощують нові. Їхні розміри та вага залежать від багатьох факторів: вік тварини, її фізичний стан та генетичні особливості. У розквіті сил оленя роги можуть важити 10 кг, а то і значно більше. Щорічно у світі проводяться виставки та конкурси на найбільші роги із значним призовим фондом.
Роги оленя служать і для захисту, і для нападу. Самці часто влаштовують бійки один з одним через самок, в ході яких активно буцаються рогами, самка дістається переможцеві з найсильнішими рогами. Після завершення шлюбного періоду відбувається ще одне таїнство природи – олень благородний скидає свою «корону», яка прикрашала його могутню і горду голову протягом року.
Ще одним феноменом, яким володіють олені благородні, є панти - роги в фазі їхнього щорічного зростання. Період найактивнішого росту пантів  припадає на квітень-травень. У цей час роги ростуть з фантастичною швидкістю – близько 2 см за добу! Такої швидкості регенерації немає ні у однієї живої істоти. 
Панти оленя ще не окостенілі, їх покриває шкіра з тонкою шерстю, тому вони візуально здаються бархатистими. Цікаво, що молоді роги відрізняються своєю м'якістю і навіть відчувають укуси комах. Саме через їхню чутливість олені дуже бережуть нові роги. Протягом осені шкірка відмирає, відкривається гола кістка. Тоді роги молодого оленя стають схожими на ті, які прикрашають голови дорослих особин. Однак ці вирости відрізняються значно меншим розміром і кількістю відростків. Як тільки олені входять в зрілий вік, розгалуження пантових рогів закінчується, і число відростків на них вже не змінюється. 
Панти служать сировиною для отримання лікарського засобу – пантокрину, який допомагає впоратися з багатьма хворобами, зокрема омолодити організм, підвищити загальний імунітет і життєвий тонус. Для отримання цієї цінної лікарської сировини оленів розводять на спеціальних фермах.
На фото можна побачити ніжні оксамитові панти у оленя благородного, який проживає у вольєрі для напіввільного утримання диких тварин Сумівського лісництва ДП «Гайсинський лісгосп».