Модрина європейська готується до зимового спокою

personАвтор:  Прес-служба Вінницького ОУЛМГ
access_time07.11.2018 00:22 categoryЗагальні новини
Лісівники Вінниччини активно вводять до складу лісових культур модрину європейську. Це – перспективна культура, стійка до посушливих кліматичних умов та високих температур (так само як горіх чорний, берека лікарська, гікорі чорний, гікорі білий, дугласія). Як не прикро, але кліматичні зміни та нашестя шкідників знищують останні ялинові насадження, на місце яких висаджують стійкіші культури, в тому числі і модрину. Чим же цікава ця рослина?
Модрина європейська — струнке високе (20-40 м) дерево родини соснових. Мало хто з подолян знає, що модрина — єдине в Україні листопадне хвойне дерево. Восени її хвоя забарвлюється в золотаво-жовтий колір і опадає. Навіть російською мовою її називають «лиственница европейская» або ж «лиственница опадающая». У Вікіпедії вказують, що «…Модрина європейська в Україні поширена в західних Карпатах». Але ще кілька років – і цю породу впізнаватимуть і знатимуть і в нас. Лісівники Вінниччини її активно вводять у склад лісових насаджень, а рослина ця відзначається доброю приживлюваністю, витривалістю і дуже швидко росте.
До умов ґрунту не вимоглива – успішно росте на мохових болотах, перезволожених ділянках, може рости при близькому заляганні вічної мерзлоти, на сухих кам’янистих ґрунтах гірських схилів. Витримує різкий континентальний клімат, добре переносить низькі температури. Завдяки щорічному скиданню хвої - найбільш стійка в озелененні великих промислових центрів, успішно витримує забруднення повітря димом та газами. Ця культура не пошкоджується хворобами та шкідниками.
Цінна деревина цієї породи має цілий ряд унікальних властивостей, наприклад, надзвичайну міцність і довговічність. Недаремно її називають хвойним дубом. В Україні здавна деревина модрини використовувалась у важливих спорудах, оскільки вона майже не гниє.
Її використовують у суднобудуванні, вагонобудуванні, у гідротехнічних спорудах (виготовлення водоспусків, труб, паль тощо), на телеграфні і телефонні стовпи, будівництво будинків (підвалини), шахтні стояки, балки в льохах, на виробництво паркету, дощатої підлоги тощо. З неї виготовляють акумуляторні ящики, рами, двері, ліжка, меблі; квасні винні діжки, великі чани спеціального призначення, а також ґонт і облицювальну фанеру. Стружки модрини з гарним набивним і пакувальним матеріалом. 
З кожним роком розширюється сфера застосування деревини модрини, і навіть її кори та хвої. Пилок модрини збирають бджоли для приготування білкового корму – перги. Хвоя і кора модрини використовуються для виготовлення лікарських препаратів. Кора модрини використовуєтьсяь для знезаражування насіння сільськогосподарських культур. У деревині модрини майже 44 % целюлози і вона є дуже цінною для хімічної промисловості, а також до 4 % ефірних масел і спиртових екстрактів. З неї можна одержувати каніфоль, ефірне масло, оцет, фарби, кормові дріжджі, дубильні екстракти. У тайзі можна обходитись без зубної пасти і щітки, їх чудово заміняє смола модрини. 
Очищене насіння містить 27% жирної швидкосохної олії, що використовується для виготовлення оліфи. 3 хвої модрини сибірської одержують ефірну олію, крім того, виробляють концентрат протицинготного вітаміну С. З модрин добувають живицю, з якої виготовляють високоякісний терпентин (вживається при ревматизмі і подагрі, хронічному захворюванні дихальних шляхів і сечовидільних органів).
На фото – однорічні культури модрини європейської (Радянське лісництво ДП «Крижопільський лісгосп»). Лісгосп четвертий рік висаджує цю культуру, яка себе прекрасно проявляє в умовах посушливого літа півдня області, кажуть лісівники Крижопільського лісгоспу. Цього року вперше вирощували сіянці модрини європейської із закритою кореневою системою у теплиці лісорозсадника. Хвоя уже пожовкла: модрина європейська готується до зимового спокою!