Лісовим розсадникам – постійна увага лісівників Вінниччини

personАвтор:  Пресслужба ДП "Гайсинський лісгосп"
access_time04.08.2022 16:19 categoryЗагальні новини
Лісівники називають лісові розсадники маленькою колискою великого лісу. Адже саме тут висівається і проростає насіння, вирощуються сіянці майбутніх дерев, заживцьовуються, укорінюються і дорощуються декоративні рослини.
Базовий розсадник ДП «Гайсинський лісгосп» - один із найбільших за площею серед держлісгоспів, гордість гайсинських лісівників. Держлісгосп (директор М.М, Лащенко, головний лісничий С.І. Руденко) приділяє велику увагу вирощуванню якісного посадматеріалу. Адже створення високопродуктивних, біологічно стійких лісових насаджень, збільшення лісистості краю – це головна мета лісівників Вінниччини. 
 Створено базовий лісорозсадник у Гайсинському лісництві в 1979 році. Сьогодні площа розсадника становить 38 га, з яких 12 га – це посівне відділення (для основних лісоутворюючих культур в асортименті 41 породи), 21 га – це шкільне відділення для дорощування саджанців. Щорічна площа посівів - 3 га, під дубом звичайним - 0,3 га (для цього використали 2580 кг жолудя). Чорний пар становить 8 га. Велика увага приділяється вирощуванню сіянців дуба звичайного, горіха чорного, модрини європейської, дугласії.
- Щорічно у базовому лісорозсаднику вирощується понад 1,7 млн. шт. сіянців та 56 тис. шт. саджанців, - розповідає  інженер з лісових культур Оксана Юрченко. - Для того, щоб отримати якісні сіянці, посіви забезпечують відповідним доглядом: зрихлення грунту, ручні та механізовані догляди, підживлення тощо.
Сучасне теплично-парникове господарство базового лісорозсадника - це 2 теплиці для посіву шпилькових загальною площею 160 кв. м, парники та короби для посіву дрібного насіння загальною площею 200 кв. м, теплиця площею 500 кв. м з туманним зрошенням, що дозволяє щорічно проводити зелене живцювання. Укорінені живці висаджуються в шкілку і контейнери на дорощування. Зелене живцювання дозволяє збільшити асортимент декоративних порід, а також отримати рослину, ідентичну материнській, зберігаючи сортові ознаки.
Щоб потрапити до покупця, майбутні саджанці перебувають під доглядом працівників розсадника як мінімум 2-3 роки. Перший рік живці вкорінюються у теплиці, де підтримується оптимальна температура та інтенсивне зволоження спеціальною системою поливу. На наступний рік рослини пересаджуються у горщики на 1-2 роки, проходять загартування під притінювальним наметом, який має площу 960 кв. м.
Загалом Гайсинський лісгосп веде цілеспрямовану і постійну роботу з удосконалення, модернізації, розширення функціональності розсадника. Нещодавно побудовано дві нові теплиці: для вирощування сіянців в касетах із закритою кореневою системою площею 154 кв. м. та для посівів площею 168 кв. м.
Тож колиска подільських дібров – базовий лісовий розсадник ДП «Гайсинський лісгосп», де з маленької насінини починають вирощувати майбутній ліс, а з невеличкого живця плекають якісний декоративний посадматеріал для озеленення, у дбайливих руках гайсинських лісівників-професіоналів.