Лісівники Вінниччини закликають об’єднати зусилля для збереження зубра європейського

personАвтор:  Прес-служба Вінницького ОУЛМГ
access_time18.01.2019 23:36 categoryЗагальні новини
Найбільша за чисельністю популяція зубрів проживає на Вінниччині, і їхня кількість зростає, кажуть лісівники ДП «Хмільницький лісгосп». «Перепис» 2019 року зафіксував 95 особин зубра європейського в угіддях держпідприємства.
Цей червонокнижний вид потрапив на Вінниччину в 1979 році. Саме тоді з метою відтворення та збереження зубра європейського в мисливських угіддях України із державного мисливського господарства «Цуманське», що на Волині, було завезено 6 голів (4 самки та 2 самці) в угіддя Вінничини.
Але перш ніж випустити завезених тварин на волю, їх необхідно було перетримувати у вольєрі, забезпечити їхню підгодівлю та охорону. Всі ці клопоти були покладені на лісову охорону та єгерську службу Вінницького обласного управління лісового господарства. Саме завдяки цьому вдалось забезпечити акліматизацію цього виду та ріст його чисельності.
- ДП «Хмільницький лісгосп» проводить всі заходи, щоб забезпечити  надійну охорону та відтворення зубра європейського в угіддях Вінницької області, - розповідає директор ДП «Хмільницький лісгосп» Ющинський Т.В. - Щорічно для підгодівлі та охорони цього зникаючого виду тварин ДП «Хмільницький лісгосп» витрачає понад 300 тисяч гривень: це вартість придбаних кормів для підгодівлі, це кошти на постійні рейди з охорони мисливського фонду, це витрати на посіви кормових полів на території угідь держлісфонду, це забезпечення біотехнічних заходів – будівництво годівниць, влаштування солонців, створення водопоїв, будівництво кормосховищ, розчищення доріг лісових просік у лісових угіддях для пересування диких тварин (особливо у глибокосніжні зими), витрати на обслуговування техніки, з допомогою якої проводиться охорона, заготівля та розвезення кормів для підгодівлі тварин.
Чисельність зубра європейського вже у 2010 році становила 90 голів. У 2018 році – 93 особини.
Щорічно на території, де проживають зубри, проводиться облік цих тварин. Це територія Уладівського та Широкогребельських лісництв Хмільницького лісгоспу загальною площею 8,4 тисячі га, а також польові угіддя площею близько 10 тис. га, які знаходять на території Калинівського, Літинського та Хмільницького районів.
Черговий облік зубра європейського працівники лісової охорони та єгерської служби ДП «Хмільницький лісгосп» за участю представників Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Вінницької облдержадміністрації провели 16 січня 2019 року. Під час проведення обліку проводилась і фотозйомка. Встановлена чисельність – 95 особин. Слід відзначити, що в популяції дещо збільшилась кількість самців.
У 2018 році було відловлено і відправлено для переселення 7 особин (2 самці, 5 самок) в ДП «Сторожинецький лісгосп» Чернівецької області. Наразі продовжується  відлов зубрів з метою переселення згідно з дозволом № 2017/2 Міністерства екології та природних ресурсів України. Усього з угідь Хмільницького лісгоспу переселено 28 особин (для ДП «Сторожинецький лісгосп» Чернівецької області, ДП «Мисливське господарство «Стир» (Львівська область), ДП «Мисливське господарство «Звірівське» (Волинська область), Національного природного парку "Вижницький" Чернівецької області, для мисливських угідь Івано-Франківської області).
Зубри мешкають не тільки на території ДП «Хмільницький лісгосп», вони перебувають і в мисливських угіддях Літинської, Калинівської, Хмільницької РО УТМР. 
Тому лісівники Вінниччини сподіваються на те, що Кабінет міністрів України, Міністерство екології та природних ресурсів України, інші державні органи, а також місцеві ради різного рівня об’єднають зусилля і разом зможуть зберегти в угіддях Вінничини вид зубра європейського.