Лісівники Вінниччини «заготовляють» сніг, збирають шишки і готують техніку й мечі – все для весняної посадки лісу!

personАвтор:  Прес-служба Вінницького ОУЛМГ
access_time28.01.2019 18:38 categoryЗагальні новини
Лісівники Вінниччини – відповідальні та турботливі господарі. Вони дбають про ліс 365 днів на рік, не маючи перепочинку і взимку. Хто не вірить – хай завітає хоча б, приміром, у Басаличівське лісництво ДП «Гайсинський лісгосп».
Очолює лісництво Андрій Васильович Швець – справжній лісівник, сильний практик, який знає кожне дерево в угіддях лісництва. Його поважають як керівника і старші майстри, і майстри лісу, і сезонні працівники, і працівники контори лісництва.
Пощипує морозець. Навкруги снігові замети. А у лісівників - звичайний робочий день серед лісу. Йде процес заготівлі снігу. І це не жарт! Це - один із лісокультурних заходів, що дозволить уже через два місяці зробити якіснішою весняну посадку лісу.
Нагортається сніг (на щастя, не вручну, а з допомогою трактора МТЗ-82) на ділянки лісосіки минулого року, на якій у 2019 році будуть створюватися лісові культури. Зверху шар снігу вкривається соломою та тирсою, 2-3 причепи якої завезли з деревообробної дільниці лісгоспу. Перед посадкою саджанці прикопують у сніг, а потім витягують і занурюють кореневу систему в «бовтушки» (суміш води, глини та накопичувача вологи). Таким чином лісівникам вдається зберегти таку цінну навесні вологу для садивного матеріалу. А солома та тирса після посадки перегнивають у ґрунті.
Ще у цей період року басаличівські лісівники проводять стратифікацію насіння горіха чорного, перемішують насіння, передивляються його стан, періодично зволожують. Із власного досвіду  Андрій Васильович помітив, що ця культура, дещо капризна із проростанням насіння, має більший відсоток сходів, коли насіння висівається не восени, а навесні після спеціальної «зимівлі» у піску. Як відомо, горіх чорний – цінна і перспективна культура, яку наразі активно вводять у склад лісових культур лісівники Вінниччини. Басаличівське лісництво забезпечене власним насінням горіха чорного.
Січень-лютий – пора заготівлі шишок шпилькових порід. Поки що Басаличівське лісництво зібрало 1,5 тонни шишок сосни звичайної, які відправляють на  шишкосушарку базового розсадника лісгоспу. Вихід чистої ваги насіння становить близько 1 відсотка. Далі насіння висіватимуть у тимчасовому лісорозсаднику лісництва і доглядатимуть сіянці.
І звісно, що в цю пору року одне з важливих завдань лісівників – підгодівля диких звірів. У Басаличівському лісництві в Коростовецькому урочищі облаштовано 7 підгодівельних майданчиків, солонці. Годівниці регулярно наповнюють сіном, зеленими віниками, насипають зерно пшениці та кукурудзи, підвозять коренеплоди. А щоб диким тваринам було легше пробиратись крізь товщу снігу і щоб вони не втрачали зайвий раз сил, до місць підгодівлі лісівники постійно прогортають дороги у мисливських угіддях.
Також вже готують основне знаряддя праці лісівників навесні – мечі Колесова. Ремонтують, заточують, змащують, перевіряють ввесь реманент. Бо весна уже – не за горами!