Лісівники Вінниччини попереджують: Укус кліща провокує хворобу Лайма!

personАвтор:  пресслужба Вінницького ОУЛМГ
access_time24.06.2022 16:09 categoryЗагальні новини
Малесенька комаха, яка стає активною з першим теплом, є досить небезпечною для здоров’я людини. Укус кліщів загрожує тим, хто перебуває у лісі. Тому лісівникам дуже доречно знати правила, які допоможуть зберегти здоров’я. Варто знати це і населенню – хоча у лісі наразі перебування заборонене (згідно із наказом голови Вінницької ОВА С.Борзова), однак кліщів можна знайти в саду, парку, на газоні.

За інформацією Вінницького лабораторного центру МОЗ на Вінниччині з початку цього року зареєстровано 19 випадків зараження хворобою Лайма. Усі вони пов’язані із укусом кліщів. Інкубаційний період складає від 3 днів до року.
Хвороба Лайма проявляється ураженням шкіри у вигляді сильного почервоніння, а також ураженням нервової системи, опорно-рухового апарату і серця. Вона може набувати хронічної форми та бути причиною тривалої втрати працездатності й інвалідності.
Не всі кліщі переносять збудників небезпечних хвороб. Однак їхні укуси можуть загрожувати людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), хвороба Міямото, кліщовий вірусний енцефаліт і ще близько 150 найменувань. Найчастіше вони передають кліщовий бореліоз, який ще називають хворобою Лайма. Ця інфекційна хвороба характеризується ураженням шкіри у вигляді мігруючої еритеми, а також ураженням нервової системи, опорно-рухового апарату і серця. Ця хвороба навіть може бути причиною тривалої втрати працездатності та появи інвалідності.
Пам’ятаймо:
•Перш за все, варто захистити себе відповідним одягом. Він має бути із довгими рукавами, світлого однотонного кольору (щоб було легше помітити комаху), прилягати до тіла. Також слід одягнути головний убір.
•Для відлякування кліщів можна використовувати репеленти, які продаються в аптеках. Цей засіб може бути у вигляді аерозолю, мазі тощо. Дотримуйтесь вимог інструкції з використання засобу. Обов’язково зверніть увагу на строк його дії: в разі необхідності повторіть процедуру.
•Кліщі відчувають запах людини або тварини за 10-15 м, тому уздовж стежин і місць випасу худоби їх завжди більше, ніж в глибині лісу, а в затінку більше, ніж на сонці.
•Кліщ присмоктується не відразу, він досить довго лазить по людині, причому тільки знизу догори. Коли кліщ прикріпляється до одягу, він залишається нерухомим, аж до тих пір, поки ви не припините активно рухатись, сядете чи ляжете.
•Кліщ присмоктується лише в певних місцях - шукає тонку ніжну шкіру (за вухом, під грудьми, на шиї, в пахових ділянках). Відчути укус кліща фактично неможливо: від виділяє анастезуючу речовину, яка знеболює укус.
•Пам'ятайте, що видалити кліща найкраще зможе лікар-хірург. При відсутності такої можливості витягайте кліща повільно, розхитуючи з боку вбік або викручуючи. Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть його стерильною голкою. Після видалення кліща ранку потрібно змастити антисептиком, а руки вимити з милом. Потім - обов'язково пройти обстеження у лікаря.
•Видаленого кліща необхідно посадити у посуд, щільно закритий кришкою, і доставити у медустанову для дослідження на наявність збудників інфекційних хвороб. 
•Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової і серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування доволі мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.

Пресслужба Вінницького ОУЛМГ