Лісівники Вінниччини долучились до операції «Первоцвіт 2019»

personАвтор:  Прес-служба ВОУЛМГ
access_time02.03.2019 20:43 categoryЗагальні новини
У подільських лісах уже розцвіли підсніжники та інші червонокнижні первоцвіти. Їх масово зривають так звані квіткові браконьєри для продажу. Не нищити першу весняну красу ні заради збагачення, ні заради власної втіхи та берегти природу рідного краю закликають лісівники Вінницької області.
Розпочалась операція «Первоцвіт 2019», в якій спільно представниками національної поліції та державної екологічної інспекції беруть участь і лісівники Вінниччини. Згідно із планом спільних заходів, створені рейдові бригади для виявлення осіб, які незаконно торгують первоцвітами.
За незаконне придбання та збут об’єктів рослинного світу, занесених до Червоної Книги України, статтею 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено накладення штрафу від 510 до 1700 грн. з конфіскацією рослин.
Крім того, за один екземпляр незаконно добутої рослини передбачена відповідна компенсація за її знищення: 
- підсніжники – від 49 до 62 грн, 
- черемша (цибуля ведмежа) – 62 грн, 
- шафрани (крокуси), сон трава – від 37 до 62 грн у залежності від виду.
У нашому регіоні до червонокнижних первоцвітів віднесені цибуля ведмежа, підсніжник білосніжний, шафран сітчастий, тюльпан дібровний, сон великий, сон розкритий, сон лучний. Однак у більшості об’єктами незаконного продажу на ринках та вздовж автомобільних доріг стають підсніжники та ведмежа цибуля.
Збирання первоцвітів дуже шкодить тим, що не дає можливості цим рослинам утворити насіння, а виривання з цибулинками призводить до повного знищення. Ушкоджуються й сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки, а кожна зірвана рослинка первоцвіту – це втрата 15-20 насінин, які могли б дати нове покоління рослин у майбутньому.
Люди часто виривають їх з ґрунту разом з бульбоцибулинами, завдаючи непоправної шкоди популяціям. 
Багато первоцвітів знаходяться на межі зникнення і потребують охорони. Їх охоронний статус визначений різними охоронними списками, в тому числі Червоною книгою України.