Лісівники Вінниччини активно вводять до складу лісових культур горіх чорний

personАвтор:  Пресслужба Вінницького ОУЛМГ
access_time17.12.2019 20:46 categoryЗагальні новини
- Держпідприємства Вінницького ОУЛМГ успішно використовують сучасні науково обгрунтовані технології лісовідновлення та формування високопродуктивних лісових насаджень, збагачення їхнього породного складу, формування біологічно стійких насаджень, у тому числі і за рахунок введення у склад лісових культур цінних аборигенних та інтродукованих лісових порід, - підкреслює начальник Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства А.О. Бондар.
Держпідприємства лісового господарства Вінницького ОУЛМГ мають досить вагомий досвід вирощування горіха чорного - як чистих плантацій, так і супутньою породою у складі лісових культур дуба звичайного. Понад 25 років його вирощують усі держлісгоспи Вінниччини, створивши за цей період більш ніж 8000 га лісових культур за участю цієї породи, щороку висаджуючи 500-600 га.
Найпершими розпочали вирощувати горіх чорний на Вінниччині держлісгоспи півдня області. Зокрема найбільша в області площа насаджень горіха чорного - 1397 га лісових культур - у ДП «Могилів-Подільський лісгосп». З них 101 га – з головною породою горіха чорного.
Крім того, у Могилів-Подільському лісгоспі - найстаріші в області за віком високопродуктивні насадження горіха чорного. І не лише в області, а й, можливо, і в Україні. У Вендичанському лісництві (квартал №54)  є ділянка із 104-річними насадженнями, у Моївському лісництві (квартал №75) – ростуть насадження віком 86-89 років. 
Як потрапив цей інтродуцент до подільських лісів у ті буремні сторінки історії – революція і післяреволюційні часи? Історія не зберегла відповідей на це питання. Проте нащадки мають столітні ліси - результати праці лісівників попередніх поколінь.
Сьогодні держлісгоспи Вінниччини повністю забезпечені власним насінням горіха чорного для створення якісного садивного матеріалу. Цього року ДП «Могилів-Подільський лісгосп» заготовило 3,5 тонни насіння горіха чорного. Щорічно у лісових розсадниках вирощують 70-80 тис. шт. сіянців горіха чорного і створюють близько 50-60 га лісових культур за участю цієї породи.
Про прекрасний приріст горіха чорного яскраво свідчить приклад ділянки площею 1,5 га у 69-му кварталі Моївського лісництва. Тут 24-річні насадження мають висоту у середньому 15-17 метрів! Стовбури дерев абсолютно рівні. Причому важливим є те, що роботу з формування крони практично не потрібно проводити. Приміром, як із молодими культурами дуба звичайного, який дає багато бічних пагонів. А ще горіх чорний прекрасно росте у складі з іншими лісовими породами, не пригнічуючи їх. У Могилів-Подільському лісгоспі найчастіше створюють культури із дубом та горіхом за схемою 4 ряди дуба звичайного – 1 ряд горіха чорного.
- Ці культури вимагають проведення меншої кількості доглядів, подекуди вже на третій рік їх можна переводити у покриту лісом площу, - зазначає головний лісничий О. Хомич.
Горіх чорний – це нетрадиційна порода для українських лісів, батьківщиною якого є Північна Америка. Проте лісівники Вінниччини активно вводять «іноземця» у склад лісових культур – як чистими рядами, так і у складі з іншими породами. Цей інтродуцент прекрасно зростає у подільських  лісах, а ще є перспективним у вирощуванні.
Горіх чорний цінують за хороші властивості деревини – її вартість навіть перевищує вартість деревини дуба. Відзначається інтенсивним ростом у порівнянні з дубом звичайним , особливо в молодому віці: щорічний приріст у висоту може досягати до 1,5 метра, в діаметрі – до 2 см. А ще ця порода відзначається стійкістю до хвороб, шкідників, зимостійкістю та посухостійкістю. Це особливо актуально у зв’язку із глобальними процесами зміни клімату та зниженням рівня ґрунтових вод.