Лісівники ДП «Вінницький лісгосп» закликають українців свідомо підтримувати лісівничу працю і не піддаватися на сумнівні провокації.

personАвтор:  Прес-служба Вінницького ОУЛМГ
access_time06.11.2018 23:41 categoryЗагальні новини
Останніми роками переважна більшість регіонів країни, зокрема Вінниччина, потерпають від всихання лісових масивів. Одна з головних причин – різка зміна клімату. Це сприяє активізації та плодючості шкідників – передусім короїдів, які знищують живі дерева. «Допомагають» всиханню «зелених легенів» краю розтягнуті у часі бюрократичні процедури. Іноді ускладнює ситуацію боротьби з гризодубами і втручання у процес патріотично налаштованих, але некомпетентних в лісівництві співвітчизників. Всихають такі цінні породи як дуб, ясен, граб, але найбільше – хвойні: ялина, сосна. Дерева знищують хвороби і шкідники, зокрема, короїд верхівковий, короїд-типограф.
По ДП «Вінницький лісгосп» на початок 2018 року спостерігалося всихання ялини європейської від короїда-типографа і сягало близько 25,2 га. Це майже 25 відсотків від усіх дорослих ялинових насаджень. Залишились, можна сказати, останні ялинові ліси. Також збільшилася популяція короїда верхівкового, яка масово знищує соснові насадження, що призводить до критичного стану насадження: суцільного вирубування деревостану. На початок року таких насаджень по ДП «Вінницьке лісове господарство» нараховувалося більше 110 га. На сьогоднішній день площа даних ушкоджень зростає.
Негативно впливає на дерева зміна клімату. Зменшення кількості дощів призводить до зниження рівня грунтових вод. Дерева з поверхневою кореневою системою, такі як ялина, не отримують необхідну кількість вологи, починають всихати. На ослабленому дереві починають рости опеньок та коренева губка, які ще більше його ослаблюють. Згодом на хворому стовбурі поселяються шкідники, які остаточно знищують дерево. Кліматичні зміни, а також аномальні природні явища – льодолам, буревій, посуха, зниження рівня грунтових вод, зміна гідрорежиму ґрунту - зменшують стійкість лісів і здатність чинити опір патогенам. В умовах подовженого літа короїди плодять нащадків вже по три, а то і по п’ять разів за теплу пору року.
Рятувати ліси можна біологічними та хімічними методами (обприскування отрутохімікатами). Перший передбачає залучення природних ворогів короїдів – птахів, комах, які відкладають яйця в тіло короїда або харчуються ним самим, лісові мурахи. Свій вагомий внесок у боротьбу з нашестям деревогризів роблять птахи. Аби підтримати цих помічників людини, працівники Вінницького лісгоспу вивішують щороку у лісах 2,5 тисячі шпаківень і синичників. Враховуючи масштабність патологічних процесів у лісових насадженнях, ефективність кожного методу недостатня, а нерідко шкідлива і дороговартісна.
Ще один метод зупинення і запобігання всиханню зелених масивів, який застосовують вінницькі лісівники – введення у насадження нових лісових культур, стійких до посушливих кліматичних умов та високих температур. Це горіх чорний, берека лікарська, гікорі чорний, гікорі білий, дугласія, модрина європейська.
Але основним рятівним засобом в катастрофічній ситуації поширення всихання дерев є, як це не прикро звучить, суцільна санітарна рубка лісу. Проводити її необхідно уже зараз, і то якомога швидше, адже, скажімо, п’ять ушкоджених короїдами дерев на гектарі, якщо їх своєчасно не прибрати, уже через два тижні дають «стадіон» хворих і мертвих дерев. Якщо ми своєчасно не заберемо заселене короїдом дерево, то наступного року за умов, ідеальних для шкідника, він заселяє від 30 до 170 дерев!
Ліс в Україні – власність держави. І саме вона дбає про його захист і збереження. Але в законодавстві, яким передбачаються методи збереження й захисту лісу, є певні недоліки, що гальмують процес порятунку лісу…
Процедура оформлення суцільної рубки (зібрати комісію, розіслати листи, домовитись) за терміном займає від двох тижнів до місяця. Згідно з нормативними документами, ми не можемо вчасно забрати свіжозаселені шкідником дерева, якщо вони не мають певного переліку ознак.
А ще важливою є підтримка і розуміння громадськості. Адже помічниками лісівників у порятунку «зелених легенів» області  мали би стати громадські активісти, які відстоюють інтереси держави, територіальних громад. Але нерідко вони через власну некомпетентність у лісівничій справі перешкоджають своєчасній локалізації зон ураження шкідниками, піднімають паніку, збурюють громадськість. Закликаємо українців свідомо підтримували лісівничу працю, а не піддаватися на сумнівні провокації.