Лісівники б’ють на сполох: всихають зелені легені держави!..

personАвтор:  Прес-служба Вінницького ОУЛМГ
access_time22.10.2018 16:01 categoryЗагальні новини
На фото читач може побачити, як загинули прекрасні лісові культури ялини звичайної, підпорядковані службі автомобільних доріг. Ділянка знаходиться понад трасою Вінниця-Хмільник, біля населеного пункту Кожухів, поблизу 41 кварталу Хмільницького лісництва ДП «Хмільницький лісгосп».
А насадженням цим всього-навсього 40-45 років. Дуже тоді подобалося всім, аби обабіч дороги на Вінницю висаджувалися рядки ялини! В недалекому минулому всього за кілька років працівники лісової охорони двох лісництв висадили тут ялину вздовж всього шляху! Складна і нелегка то була робота, тим паче, що для Хмільницького держлісгоспу - позапланова…  Особливо лісівникам дошкуляли крадії ялинок перед новорічними святами. Чимало мали тоді роботи лісники Величко О.П. та Лецик Д. О.! Проте коли вже ялини виросли великими, то це була просто неймовірна краса: на фоні стіни лісу з листяних порід виділялися пишні красуні-ялини. Взимку це взагалі виглядало, як у казці.
І зараз також все як у казці. Страшній казці!!! Стоять рядами мертві ялини, інфікують по сусідству лісові ділянки ДП «Хмільницький лісгосп», ось-ось впадуть на дорогу, на людей, на автомобілі.... То хто ж і коли почує лісівників-професіоналів, які б’ють на сполох? Адже всихають зелені легені держави! 
На початок 2018 року площа лісів державного лісового фонду Вінниччини, охоплених всиханням, становила майже чотири з половиною тисячі гектарів. Всихає дуб, ясен, граб, ялина, сосна. За останнє десятиліття всихання ялини європейської від жука-короїда охопило близько 1 тис. га лісів Поділля (майже 40 відсотків від усіх ялинових деревостанів),  всихання сосни звичайної охопило близько 100 га.
Патологічним процесам сприяють шкідники, хвороби і глобальні зміни клімату. Зазвичай, шкідник дає дві генерації за період, а в умовах подовженого літа – до 5 генерацій! Кліматичні зміни призводять до аномальних природних явищ (льодолам, буревій, посухи сприяють виникненню пожеж). Все це у сукупності зі зниженням ґрунтових вод, зміною гідрорежиму ґрунту зменшує стійкість лісів і здатність чинити опір патогенам.
Патологічні процеси у лісах відбуваються не вибірково, а масово! «Іржаві» плями мертвих деревостанів ріжуть око, коли роздивляєшся лісові краєвиди, завбачливо підіймають голови перехожі на алеях у міських парках, скверах, побачивши ще вчора зелену, а сьогодні вже суху ялину…  Для боротьби із шкідником використовуються у незначній мірі феромонні пастки, допомагають регулювати чисельність шкідника природні вороги шкідників – ентомофаги та птахи. Але найкращий метод боротьби – це своєчасна локалізація осередку шкідників.
Ліс – це власність держави. А лісівники – це господарі, головне завдання яких відтворювати, раціонально використовувати і оберігати лісові культури. Тому коли з’являється тенденція до патологічних процесів, основне завдання працівників лісового господарства – своєчасно локалізувати осередки шкідника і не допустити розповсюдження його на інші дерева. Осередок слід своєчасно ізолювати, зрубати, якомога швидше вивезти і здійснити заходи з очищення лісосіки після рубки (спалювання кори, подрібнення порубкових решток). Ці заходи дозволяють урятувати здорові дерева, а заготовлену деревину реалізувати за максимально можливою ціною. Якщо не забрати своєчасно інфіковане дерево, то наступного року шкідник розмножиться і заселить від 30 до 170 дерев!
Чому ж ми втрачаємо лісові насадження? Бо спеціалістам-лісопатологам та лісівникам зв’язує руки законодавча бюрократія. Існуючі нормативні документи не дозволяють вчасно забрати свіжозаселені шкідником дерева, якщо ті не мають певного переліку ознак. Для порівняння - у сусідній Білорусі рішення про санітарну рубку приймає лісничий, без комісії. У США зрізають уражену частину плюс буферну зону 50 метрів – і все спалюють.
Вставляють палиці в колеса і штучно створені антилісівничі піар-кампанії, які поливають брудом лісове господарство і безпідставно, використовуючи фейкові фотографії, факти, звинувачують лісівників у нищенні українського лісу.
Лісівники Вінниччини і всієї України кричать про цю нагальну біду загальнодержавного рівня, вимагають вирішення цієї проблеми! Хто і коли почує професіоналів-лісівників?..