Лісівничі райські яблуні

personАвтор:  Пресслужба Вінницького ОУЛМГ
access_time24.05.2022 17:47 categoryЗагальні новини
У міні-дендропарку Томашпільського лісництва ДП «Тульчинське ЛМГ» цвітуть неймовірно красиві декоративні рослини
 
Обліплені малиновим цвітом гіллячки дерев приваблюють і бджіл, і людей, які приходять полюбуватись квітами, сфотографуватися. Українці споконвіку були естетами, тому прикрашали і прикрашатимуть садиби та вулиці декоративними рослинами. Сьогодні нікого особливо не здивують екзотичні цвітуни – сакури, магнолії, гліцинії… Але колись навіть такі райські яблуні були дивом…
На територію садиби Томашпільського лісництва цю яблуньку у 80-х роках минулого століття привіз з Молдови тодішній лісничий – Поліщук Анатолій Макарович. До речі, він - перший лісничий Томашпільського лісництва, яке відзначило вже півстолітній ювілей. Анатолій Макарович – з династії лісівників. З червня 2013 року лісництво очолює Дунський Віталій Юрійович.
Тож цвіте щовесни і радує око ця сорокарічна диво-яблунька, а поряд із нею теперішній лісничий посадив молоді деревцята. Він розповідає, що територія садиби лісництва відкрита, тут залюбки бавляться діти, приходять на прогулянку, помилуватися красою дорослі томашпільчани.
- Лісівники Вінниччини – справжні дбайливі господарі української землі. Тому у нашому лісництві – завжди краса і порядок. Наші лісівники і в лісі працюють відповідально, якісно, і на території контори лісництва охайно і доглянуто все, - каже лісничий.
У невеличкому дендропарку площею 1 га, що на території садиби, крім райських яблунь, чимало іншої декоративної краси, екзотичних для нашої місцевості дерев і наших аборигенних видів. Приміром, їстівний каштан, бук звичайний і бук повисла форма, ялина голуба, ялиця біла, акація, айва японська, калина, шикарні 50-річні туї, береза, липа, горіх чорний та ін. Така гарна практика облагороджувати прилеглі території лісництв, лісгоспів, облаштовувати парки, садки, доріжки, водойми, навіть звіринці й інші цікаві локації для лісівників Вінниччини – поширена і звична.
Довідка: 
Сьогодні налічується кілька сотень сортів райських яблунь. Однак спочатку ботаніки виділяли в цю групу з диких сортів яблунь такі, які, маючи мініатюрні плоди, були і невисокими. Ці яблуні були названі «Paradisiana», що в перекладі означає «райське яблуко». Добре почувають себе ці дерева лише в широтах із несуворими зимами.
Кажуть, що з плодів цих яблунь можна виготовити чудовий джем, компот, сухофрукти. Ці яблучка так само багаті пектином та вітамінами. Однак у нас, де прекрасно плодоносять сортові крупноплідні яблуні, райські висаджують суто як окрасу садиб чи парків.