Ліс садити – не дарма на світи жити…

personАвтор:  Прес-служба Вінницького ОУЛМГ
access_time23.01.2019 22:02 categoryЗагальні новини
Глибокі знання, практичні навики, лісівнича інтуїція, працелюбність і любов до лісу майстра лісу – запорука створення зразкових лісових культур
Анатолій Кузьмович Гичак, майстер лісу Заболотненського лісництва ДП «Крижопільський лісгосп», переконаний, що для успішного створення лісових культур головне - не запустити насадження з першого року, вчасно посадити, не допустити забур’яненості, провести необхідні лісокультурні заходи. Він гордиться тим, що оглядаючи створені його руками лісові культури висотою до 6 метрів, можна з упевненістю сказати: це справжній ліс…
53-річний Анатолій Кузьмович – дипломований спеціаліст, сильний практик, невтомний трудівник, знає кожне дерево, кожну стежину у своєму майже п’ятисотгектарному обході №9, інтуїтивно відчуває, що краще застосувати саме тут і саме в цей період для того, щоб молоді насадження мали хорошу приживлюваність і гарний приріст.
Майстер лісу несе за свій обхід повну відповідальність у будні та вихідні, незалежно від часу доби, погодніх умов та соціально-економічних змін у державі. А це - ненормований робочий день, який часто розпочинається ні світ, ні зоря, робота в суворі зимові морози... Ось і цими днями - о сьомій ранку вже в лісі, адже на часі - рубки догляду, прочищення, освітлення. Тож слід простежити за ходом робіт, за вивезенням сировини. Анатолій Кузьмович зовсім не скаржиться. Свою роботу він і знає, і любить.
Сьогодні у проведенні лісокультурних робіт значну роль відіграє техніка, що суттєво полегшує ручний лісівничий труд. Лісгоспом взято серйозний курс на механізацію, закуплено трактори, культиватори, плуги.
Роки роботи – це не лише здобуті знання, практичні навики, поєднані з інтуїцією. Адже природа має свої примхи, які часто не збігаються із планами людини.
- Рік на рік не схожий. Тому по-різному буває. Часом спостерігаю за культурами першого року – чахнуть, жовтіють, але перезимували – і пішов ріст. Така вже специфіка нашої роботи, треба дивитися по обставинах: проводити вчасні догляди молодих культур, щоб не заглушив бур’ян, але і щоб не згоріли в спеку. Буває навесні дуб розвивається, дає приріст уже 5-6 см, а потім раптові травневі пізні заморозки вдарили – і молоді пагони гинуть. Потім насадження відновлюються, пускають з іншої бруньки пагін, але скільки вже втрачено… З роками набивається рука і з’являється досвід.
Лісові культури, а особливо дуб, без допомоги людини рости не будуть. Тому лісівники Крижопільського лісгоспу найбільше переймаються станом молодих насаджень
- Багато уваги надаємо формуванню стовбура під час проведення ручних доглядів, забираємо нижні гілочки, щоб збільшити продуктивність росту рослини, адже тоді вона не витрачає поживних речовин дарма, а йде вгору, збільшується приріст, - розповідає Анатолій Кузьмович. - Таким чином ми з перших років насаджень починаємо роботу над підвищенням товарної цінності майбутньої деревини.
Крім дуба звичайного, особлива увага в лісових угіддях Крижопільського лісгоспу надається культурі клена-явора. Це теж аборигенна для Поділля порода, яка гарно почуває себе у складі з головною породою дубом звичайним, в наших грунтово-кліматичних умовах дає гарний приріст, до того ж посухостійка порода, що важливо у даний час, коли рівень грунтових вод знижується, і дотого ж цінується за якісну деревину.
- Вирощуємо і горіх чорний, який також є цінною породою в економічному плані, і хоча це інтродукована лісова культура, наші ґрунтово-кліматичні умови їй підходять. До того ж, Крижопільський лісгосп має гарну насіннєву базу цієї культури. Крижопільські лісівники роблять усе можливе для того, щоб ліс виконував свою основну функцію – екологічну – і при цьому створюють високопродуктивні лісові насадження.
Майстер лісу – це в першу чергу добрий господар. А клопотів на цій посаді завжди вистачає: взимку – рубки догляду, навесні – посадка, влітку – догляди, восени – заготівля насіння… Чого тільки вартий трудомісткий процес заготівлі насіння береки лікарської .А.К. Гичак показує фото осіннього урожаю цієї культури: китиці з рясними ягодами на кількаметровій висоті… І з усіх тих кілограмів ягід – 100 грам насіння… І за співпрацю з підростаючим поколінням лісівник не забуває. Приміром, цьогоріч учні Крикливецької школи зібрали для лісгоспу 400 кг жолудя.
Лісівник бачить результат своїх трудів, справжні діброви, які залишаться служити людям на довгі роки.