Колиска вінницьких лісів

personАвтор:  Пресслужба ВОУЛМГ
access_time25.08.2020 19:40 categoryЗагальні новини
Лісівники жартома називають лісові розсадники колискою лісу. Адже саме тут висівається і проростає насіння, вирощуються сіянці майбутніх дерев, заживцьовуються, укорінюються і дорощуються декоративні рослини.
Постійний лісовий розсадник ДП «Іллінецький лісгосп» має потужну матеріально-технічну базу і забезпечує потреби держлісгоспу у якісному посадматеріалі. Цього року лісорозсадник зайняв друге місце у конкурсі обласного відділення Товариства лісівників України у відповідній номінації.
Постійний лісовий розсадник ДП «Іллінецький лісгосп» розташований у 66 кварталі Іллінецького лісництва, в урочищі Сорочанський ліс, на околицях села Сорока Іллінецького району. Розсадник має площу 36,6 га. Керівництво держлісгоспу (директор Романович А.Р., головний лісничий Пальченко В.В.) приділяє велику увагу вирощуванню якісного посадматеріалу, адже створення високопродуктивних, біологічно стійких лісових насаджень, збільшення лісистості краю – це головна мета лісівників Вінниччини. Іллінецький лісовий розсадник має кілька відділень: посівне, шкільне (декоративна шкілка і плантація новорічних дерев), теплиця і парники.
Посівне відділення займає 10,2 га. Щорічно засівається близько 3 га, частина площі залишається під паром. Загалом у посівному відділенні вирощують сіянці деревних листяних та чагарникових порід в асортименті понад 30 видів. Минулого року тут вирощено понад 1 млн. сіянців, з яких більша частина – це лісоутворюючі породи: дуб звичайний – 537 тис. шт., горіх горний – 50 тис. шт., черешня лісова – 46 тис. шт.
Для того, щоб отримати якісні сіянці, посіви забезпечують відповідним доглядом, підживленням і чи не найголовніше - достатнім зволоженням. Для цього встановлено систему крапельного зрошування (1,5 га). У 2017 році на території розсадника встановлено водонапірний резервуар на 38 куб.м для атмосферного підігріву води та створення робочого тиску в системі крапельного зрошування.
Тепличне господарство знаходиться на площі 0,23 га. Два роки тому тут завершено будівництво сучасної теплиці площею 450 м кв. Теплицю обладнано системою автоматичного поливу торгової марки Hunter. Тут вирощується посадковий матеріал лісоутворюючих порід із закритою кореневою системою у полістиролових касетах. Для адаптації до зовнішнього середовища садивний матеріал із ЗКС із теплиці переносять у підпритінювальний намет. Він має площу 450 м. кв., облаштований системою автоматичного поливу.
Парникове господарство займає площу 150 кв. м. У парниках вирощують 8 деревних порід, переважно шпилькових. А ще – заживцьовують декоративні породи. Асортимент маточної плантації становить понад 100 різновидів рослин. Минулого року у парниках вирощено майже 40 тис. шт. листяних та хвойних порід, 2,3 тис. шт. укорінених живців.
Шкільне відділення займає 23,2 га і складається із декоративної шкілки і плантації новорічних дерев. Асортимент рослин, що вирощуються, становить понад 100 різновидів, щороку збільшуючись. Адже сьогодні озеленення в тренді, тому іллінецькі лісівники намагаються йти в ногу з часом і попитом покупців. На плантації новорічних дерев вирощують сосну звичайну (23 тис. шт.) та сосну кримську (11 тис. шт.).
Посіви майбутніх дерев завжди перебувають у найкращому стані, адже ними опікуються турботливі руки лісокультурниць. У ланці налічується 12 сезонних працівниць.
Загалом Іллінецький лісгосп веде цілеспрямовану і постійну роботу з удосконалення, модернізації, розширення функціональності розсадника. У 2018 році на території розсадника було встановлено електропостачання для автоматизованої системи зрошування та освітлення території посівних відділень. Обгороджено сталевою сіткою посівне та шкільне відділення. Через територію розсадника проходить дорога лісогосподарського значення протяжністю 1,1 км. У 2019 році здійнено заходи з поліпшення благоустрою розсадника.