ЯКУ ЯЛИНКУ ОБРАТИ, ЩОБ НЕ ЗАШКОДИТИ ДОВКІЛЛЮ?

personАвтор:  Юлія ЛУЧИК, менеджер із зв’язків з громадськістю ДП «Бершадський лісгосп»
access_time15.12.2017 10:00 categoryЗагальні новини
Готуючись до Нового року, ми маємо вирішити важливу проблему: яку ялинку обрати і де її взяти. Багато хто вважає, що символом свята має бути живе деревце, бо штучна ялинка – це штучне свято. А дехто закликає обирати саме пластикову ялинку, і цим, мовляв, зробити внесок у збереження лісів, охорону довкілля та боротьбу зі змінами клімату. Як же бути? Де міфи, а де правда?

По-перше, довкіллю шкодить самовільне вирубування новорічних дерев! 

Якщо татусі чи дідусі, закинувши сокиру на плечі, підуть в ліс та зрубають ялинки, то наступного року вже й не буде за чим іти в ліс. Потім чекатимуть, коли на тому місці виросте нове деревце. Зважаючи на загрозливу ситуацію з всиханням хвойних насаджень, то й внуки не дочекаються і не знатимуть, як виглядає жива ялинка в лісі.

Тому новорічні дерева захищаються законом. Державною лісовою охороною спільно з працівниками органів внутрішніх справ та екологічної інспекції проводяться рейди по охороні хвойних насаджень та виявленню лісопорушників. Особи, винні у незаконній заготівлі новорічних ялинок, притягуються до адміністративної відповідальності за статтею 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка передбачає відповідальність у вигляді штрафу від 85 до 170 грн. та на посадових осіб від 119 грн. до 204 грн. Крім того, лісопорушник відшкодовує шкоду, заподіяну лісовому господарству. Вона залежить від діаметра пенька і стартує з 398 грн. (з врахуванням індексації).

Побутує думка, що штучна ялинка – правильне рішення на користь збереження природи та економніша для сімейного гаманця. Звісно, вона прослужить довше. Але негативний вплив штучної ялинки на зміни клімату та виснаження природних ресурсів є втричі вищим, ніж купівля живої. Це пов’язано із тим, що виготовляється вона із полімерів та сталевого дроту, тобто виробництво базується на використанні викопного палива (нафти, газу, вугілля), яке є безпосереднім джерелом парникових газів. Що ж до утилізації ялинок, то й тут штучне дерево є шкідливим для екосистеми, особливо якщо врахувати майже нульовий рівень сміттєпереробки в нашому регіоні.

Купуючи на ринку новорічне дерево (за умови, що воно вирубане законно), ви не шкодите природі. Саме про це і дбають лісівники – щоб у кожному домі красувалася традиційна цілюща ялинка, щоб на всіх вистачило, але шкоди лісам їх вирубування не приносило. Щороку на спеціалізованих шкілках та на землях, не придатних для сільгоспвикористання, працівниками ДП «Бершадський лісгосп» висаджуються нові плантації новорічних ялинок та сосен. Лише у 2017 році їх створено на площі 2,9 га. Там про них протягом 6-7 років дбають, щоб підготувати до реалізації. Відпуск новорічних ялинок проводиться за цінами, сформованими лісогосподарським підприємством, з обов'язковим маркуванням пластиковими бирками із штрих-кодом. З прейскурантом на новорічні дерева можна ознайомитися у розділі Пропонуємо --- Новорічні дерева). Номери бирок при їх відпуску відразу заносяться до загального електронного реєстру. Отож, покупцю треба обов’язково звернути увагу на наявність такої бирки, і не купувати ялинок без штрих-коду.

До речі, можна придбати живу ялинку в горщику. Вона прикрашатиме вашу оселю на новорічні свята, а потім ви зможете висадити її у себе біля будинку (кажуть, що краще за межею двору), подарувати близьким або віддати на благоустрій населеного пункту.

Ми бажаємо вам гарних веселих новорічних свят. Щоб з кожним роком вони були кращими, яскравішими. Тому обирайте ялинку відповідально, дбаючи про майбутнє своїх дітей.