Якісне насіння – запорука здорових насаджень у майбутньому. Установки для флотації та термотерапії відтепер дозволяють бершадським лісівникам відібрати найкраще насіння дуба звичайного

personАвтор:  Прес-служба ДП «Бершадський лісгосп»
access_time21.10.2019 09:14 categoryЗагальні новини
Від якості насіння залежить, у першу чергу, схожість посівного матеріалу, енергія росту, його стійкість до несприятливих умов зростання. Тому лісівники держпідприємств лісового господарства Вінниччини відповідально займаються цією справою та впроваджують технології, що сприяють покращенню якості посівного матеріалу.
У Бершадському держлісгоспі триває заготівля лісового насіння. Дуб звичайний є основною лісоутворюючою породою, яка зростає у лісових масивах Вінниччини, тож головна увага традиційно приділяється заготівлі жолудя та вирощуванню сіянців дуба. Для покращення посівних властивостей насіння підприємство закупило спеціальне обладнання для обробки жолудя, яке складається з установки для флотації та термотерапії.
Щоб відібрати порожні та ушкоджені жолуді, партію насіння занурюють у воду, використовуючи обладнання для флотації. Неякісні жолуді спливають на поверхню води в резервуарі, а здорові осідають на дно і звідти вибираються. 
Наступним етапом обробки жолудя є термотерапія. Насіння дуба звичайного занурюють у термоустановку з водою, нагрітою до температури 39-41 градус. Пропарюють жолуді 2,5 години, що гарантує стовідсоткову загибель всіх грибків і шкідників, які є в насінні. За один сеанс можна обробити 100 кг жолудя. Результат – якісне і чисте насіння без хвороб і шкідників. 
Цьогоріч у Бершадському держлісгоспі планується зібрати 5,5 т жолудів, з яких вже заготовлено 4,2 т. Відбір та термообробку вже пройшло 1,5 т насіння дуба звичайного. 
- Таким чином підприємство передбачає майбутні ризики, страхуючи себе від того, що лісові культури дуба звичайного, здійснені посівом, потрібно буде доповнювати, – розповідає головний лісничий ДП «Бершадський лісгосп» В.А. Сташенко. – Відібрані жолуді, які пройшли термообробку, забезпечують високу схожість насіння та здорові сіянці, з яких в майбутньому виростуть могутні дуби.
Нагадаємо, що минулого року обладнання для флотації та термотерапії жолудя було виготовлено власноруч майстрами за розробкою працівників ДП «Вінницький лісгосп». Даний лісгосп вперше в практиці держпідприємств Вінницького ОУЛМГ застосував холодильні камери для зберігання насіння дуба звичайного в стані біологічного спокою. Для того, щоб завантажити насіння у холодильник, жолудь проходить процедури калібрування, флотацію, термотерапію, хімічну обробку.