Гайсинські лісівники створюють високопродуктивні Ліси Майбутнього

personАвтор:  Прес-служба Вінницького ОУЛМГ
access_time05.10.2018 15:00 categoryЗагальні новини
Першочерговим завданням лісівників Вінниччини є лісовідновлення та лісорозведення з досягненням оптимальної лісистості, охорони лісів, підвищення їхньої продуктивності та цінності, раціонального використання лісових ресурсів, захисних функцій та корисних властивостей лісів.
- На сьогодні лісистість області становить 13,8% (при мінімальному показнику – 15%). Але ще у 1991 році лісистість Вінницької області складала лише близько 11%! Зростання цього показника – це результат високопрофесійного підходу лісівників до виконання поставлених завдань. На сьогодні ми застосовуємо у своїй роботі передові наукові методи та технології для створення високопродуктивних лісів майбутнього, які б у віці стиглості мали запас деревини не 290 м3, а близько 500-600 м3 на 1 гектарі, - зазначає начальник Вінницького ОУЛМГ А.О. Бондар.
Успішно виконує ці завдання і ДП «Гайсинський лісгосп». Найбільша увага приділяється формування біологічно стійких високопродуктивних насаджень. Адже в умовах глобального потепління, зниження рівня ґрунтових вод лісівники зустрілися з проблемою масового всихання лісових насаджень унаслідок зміни клімату і пошкодження короїдом та іншими шкідниками. Такі лісові культури як ялина, сосна звичайна невдовзі практично зникнуть зі складу лісових насаджень. Тому активно створюються лісові насадження як із інтродукованими, так і аборигенними деревними породами. Ці лісові культури більш стійкі до змін клімату. 
Гайсинські лісівники при створенні лісових культур до їхнього складу вводять горіх чорний, черешню звичайну, грушу звичайну, береку лікувальну, бархат амурський, гікорі білий, модрину європейська, псевдотсугу. Усі ці породи вводяться чистими рядами до 20 – 25 % загальної кількості посадкових місць.
У минулому році у Гайсинському лісгоспі було вирощено 19 тис. шт. саджанців модрини, 85 тис. шт. горіха чорного. А у цьогорічній весняній лісокультурній кампанії вперше в історії лісгоспу вводили у склад лісових насаджень дугласію (псевдотсуга Мензіса). Закупили сіянці в Хмельницькій області і придбали насіння дугласії для висадження у власних розсадниках. Лісгосп створює лісові культури за участю модрини  європейської. Два останні роки мають вже посадковий матеріал з власного розсадника. Цього року всі п’ять лісництв висадили цю прекрасну швидкоростучу, стійку до високотемпературного клімату породу: це всього 20 тисяч саджанців. Серед цікавих і цінних за властивостями деревини інтродуцентів у лісових насадженнях Гайсинського лісгоспу є гікорі білий (карія). У Соболівському лісництві, в урочищі Явне, є досить цікаве 122-річне насадження гікорі білого площею 0,2 га. А у Гайсинському лісництві ростуть 40-річні насадження цієї культури. Так що гайсинські лісівники повністю забезпечені насіннєвою базою цього перспективного у вирощуванні інтродуцента.
Головною породою у складі лісових культур залишається, звісно, дуб звичайний – він займає 80 відсотків складу лісових насаджень Вінниччини.
Цього року гайсинські лісівники створили 120 га лісових культур на землях державного лісового фонду і 15 га - нових захисних насаджень.