Дорогі лісівники! Шановні вінничани!Прийміть щирі вітання з днем працівника лісу!

person access_time14.09.2018 13:23 categoryПривітання
Напередодні професійного свята ми підводимо підсумки зробленого. Вінницькі лісівники можуть гордитися зробленим для нашої держави. З 1944 року (за неповними даними) на Вінниччині створено 140299 га лісів: відтворено 89237 га і створено 51072 га нових лісів! У 1991 році лісистість Вінницької області складала близько 11%, зараз – 13,8%. Для досягнення мінімальної оптимальної лісистості 15% в області необхідно ще створити близько 30 тис. га лісів. А бажано було б довести лісистість і до 20%. Лише за роки Незалежності України на Вінниччині створено 34677,3 га лісів: відтворено 24673,8 га, створено нових лісів 10003,5 га!
Лісівники Вінниччини – на порозі знаменної події. 14 лютого 2019 року - 100-річчя утворення обласного управління лісового та мисливського господарства!
10 січня 1919 року Українська Народна Республіка прийняла «Закон про ліси». У складній суспільно-політичній ситуації молода держава вже проявила піклування про ліс! Під час першого перебування Уряду УНР у Вінниці 14 лютого 1919 року прийнято «Тимчасовий Закон про Губерніяльних та Повітових лісничих» і утворено першу в Республіці інституцію Подільського губернського лісничого. 
Головне в роботі лісівника – лісовідновлення та лісорозведення з досягненням оптимальної лісистості, охорона та захист лісів, підвищення їхньої продуктивності та цінності, раціональне використання лісових ресурсів, захисних функцій та корисних властивостей лісів. Держпідприємства лісового господарства Вінницької області створюють і оберігають державний лісовий фонд, забезпечують вітчизняного товаровиробника сировиною, постійно підвищують ефективність і рентабельність лісогосподарського виробництва.
Високі виробничі показники пов’язані з науково обґрунтованими підходами до лісогосподарської і лісокультурної справи. Найбільша увага приділяється питанням підвищення продуктивності, товарності насаджень, поліпшення їхніх екологічних функцій і невиснажливого використання лісових ресурсів, формування біологічно стійких високопродуктивних насаджень. Розроблено теоретичні основи й методи створення та вирощування високопродуктивних штучних дубових насаджень з участю інтродукованих і аборигенних лісових порід. 
Протягом останніх 25 років державні лісогосподарські підприємства управління впроваджують у виробництво власні, нові технології створення та вирощування лісових культур. До їхнього складу вводяться горіх чорний, черешня звичайна, груша звичайна, берека лікувальна, бархат амурський, гікорі білий, гікорі гіркий, модрина європейська, модрина японська, псевдотсуга.
Лісівники заклали надійну базу для отримання високоякісної деревини: у віці стиглості досягти запасу не 290 м,3 як на даний час, а близько 500-600 м3 на 1 гектарі через століття!
70% лісів Вінниччини – рукотворні діброви. Для створення лісів держпідприємствами обласного управління лісового та мисливського господарства вирощується щорічно 12 – 15 млн. шт. сіянців та саджанців більш як 60 видів деревних порід та чагарників, більше 500 тис. шт. декоративних деревних та чагарникових порід.
У достатній кількості вирощується і посадковий матеріал із закритою кореневою системою. А це дає можливість після механізованої підготовки ґрунту за вдосконаленою технологією при необхідності проводити і літню посадку лісових культур. В умовах глобального потепління, масового всихання лісів вінницькі лісівники успішно створюють та формують лісонасадження за участю більш посухостійких деревних порід, щоб область в наступні 50-100 років не втратила ліси.
Вінниччина є полігоном в умовах Поділля передового досвіду з підвищення продуктивності лісів та збагачення їхнього породного складу. І це яскраво підтвердила розширена виїзна колегія Державного агентства лісових ресурсів України, яка проходила на базі Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства 26-27 червня 2018 року. 
Сьогодні наша держава користується плодами праці лісівників, які створювали ліси століття тому. Створення лісів у всі часи було справою нелегкою, благородною, вкрай необхідною для держави. Професія лісівника завжди була серед найпочесніших професій. Лісівники відкриті до співпраці, а таємниці Подільського лісу готові відкрити всім бажаючим. Для цього створено лісівничо-просвітницькі центри. Для цього 15 вересня 2018 року проводиться у м. Вінниця перший обласний лісівничо-просвітницький фестиваль «Пізнай ліс». 
Так, у нас з вами попереду чимало важливої роботи по створенню лісів. У питаннях заліснення Вінниччини ми маємо розуміння й підтримку перших керівників області, голів районних рад, райдержадміністрацій, депутатів рад усіх рівнів, жителів області. Як показав час, і 2018 рік став роком активної і масової підтримки всіх починань лісівників!
На своїх робочих місцях лісівники роблять все необхідне для зміцнення рідної України. Держпідприємства лісового господарства області успішно виконують програму заліснення Вінниччини, оберігають державний лісовий фонд, забезпечують вітчизняного товаровиробника сировиною. Постійно підвищується ефективність і рентабельність лісогосподарського виробництва.
За 8 місяців 2018 р. реалізовано продукції на 471 млн. грн. (119% до відповідного періоду 2017 р.). За січень-липень 2018 р. перераховано до Зведеного бюджету 128,5 млн. грн., з них до Державного – 94 млн. грн., місцевого – 34,5 млн. грн. Перераховано 35,5 млн. грн. єдиного соціального внеску. На ведення лісового господарства спрямовано за цей період 415 млн. грн. власних коштів держпідприємств лісового господарства області.
Дякуємо лісівникам усіх держлісгоспів за сумлінну роботу, за досягнуті результати, за виконання всіх доведених завдань. Особливі вітання трудовим колективам державних підприємств «Дашівське досвідне лісомисливське господарство», «Вінницьке лісове господарство», «Тульчинське лісомисливське господарство», які вибороли першість у трудовому суперництві між держлісгоспами за перше півріччя 2018 року. 
Бажаємо всім миру та єдності, довголіття, міцного здоров’я, благополуччя. Нехай Всевишній оберігає ваші сім’ї! А щедра доля нехай посилає вам, вашим родинам радість, удачу, добро, нові досягнення і перемоги.
Щиро дякуємо лісівникам різних поколінь, вінничанам за плідну співпрацю у благородній справі створення та формування лісів майбутнього. 
 
Анатолій Бондар, начальник Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства, заслужений лісівник України, доктор сільськогосподарських наук, професор