Цінні 122-річні насадження гікорі ростуть у Соболівському лісництві Гайсинського лісгоспу

personАвтор:  Оксана Нікітіна, прес-секретар ДП «Гайсинський лісгосп»
access_time01.08.2018 15:59 categoryЗагальні новини
122-річні насадження гікорі білого – загадка та гордість Гайсинського лісгоспу. На сьогодні ця порода, батьківщиною якої є Північна Америка, цінується за хороші властивості деревини та є вартою уваги лісівників України. А на Вінниччині її вводять у лісові насадження уже не перший рік.
З метою підвищення продуктивності та покращення породного складу лісових насаджень протягом останніх 25 років державні лісогосподарські підприємства Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства впроваджують у виробництво власні науково обґрунтовані технології створення та вирощування лісових культур. Зокрема це і введення у склад лісових культур аборигенних та інтродукованих порід. Важливість формування майбутніх високопродуктивних насаджень за участю інтродукованих порід неодноразово підкреслював під час своїх виступів начальник Вінницького ОУЛМГ Бондар А.О. На Вінниччині дубові насадження складають 80% площ лісових угідь, однак сприятливими є кліматично-ґрунтові умови і для росту інтродукованих порід. На сьогодні, окрім інших інтродуцентів, у склад лісових культур на Вінниччині уже впродовж багатьох років вводять гікорі білий, гікорі гіркий.
Проте цікавим є той факт, що в лісових угіддях державного підприємства «Гайсинське лісове господарство» є 0,2 га насаджень гікорі білого віком 122 роки! Насадження знаходиться у Соболівському лісництві, в урочищі Явне, квартал № 60. На даний час запас на 1 гектар становить 350 кубометрів, середня висота породи - 28 м.
- Це дійсно цінна порода, перспективна у вирощуванні, тому Гайсинський лісгосп планує створювати лісові культури за участю гікорі білого. Цього року висіяно 1 кг насіння гікорі білого у базовому лісорозсаднику ДП «Гайсинський лісгосп» для вирощування садивного матеріалу для наших лісництв. Насіння було зібрано у даному 122-річному насадженні Соболівського лісництва, - розповідає Оксана Юрченко, інженер з лісових культур 1 категорії ДП «Гайсинський лісгосп».
«Поважний» вік насадження свого часу визначили таксатори Української лісовпорядної експедиції під час базового лісовпродядкування. А хто ж завіз ще у царські часи на Гайсинщину ці екзотичні саджанці і з якою метою посадив, залишається маленькою загадкою для гайсинських лісівників...
 
 
Для довідки:
Гікорі білий, карія іллінойська, карія пекан – один з видів деревних рослин родини Горіхові, що ростуть у південно-центральній Північній Америці, в Мексиці, США. Це листопадне однодомне дерево до 30м заввишки та діаметром до 1 м. Кора темно-сіра, тріщинувата, відділяється пасмами. Крона широко пірамідальна. Пагони і черешки листків повстисто опушені. Морозостійкий, не вибагливий до родючості ґрунту. Гікорі розмножують вегетативним і насіннєвим способами. Догляд полягає в регулярному прополюванні бур’янів та розпушуванні ґрунту.
Успішно інтродукований в Україну в п’ятдесятих роках минулого століття Інститутом лісівництва Академії наук Української РСР. У радянські часи посадки саджанців пекана, отриманих з Америки, проводились на Чорноморському узбережжі Кавказу, в країнах Середньої Азії, в Криму.