«Чужі-наші» зубри: чому лісівники Вінниччини, де найбільша в Україні популяція червонокнижних тварин, переселяють їх в інші регіони?

personАвтор:  Прес-служба Вінницького ОУЛМГ
access_time05.07.2019 22:15 categoryЗагальні новини
Самиця не лише керує у стаді зубрів, а й відзначається неабиякою інтуїцією і розумом. Тому її так важко заманити у пастку і відловити, зазначають лісівники ДП «Хмільницький лісгосп»
У лісах Вінниччини зубри не водилися. Допоки шістьох особин не завезли в область у 1979 році. Відповідна підгодівля, догляд та охорона забезпечили ріст чисельності цього зникаючого виду. Сьогодні на Вінниччині найбільша за чисельністю популяція в Україні – зимовий «перепис» 2019 року зафіксував 95 особин зубра європейського в угіддях Хмільницького лісгоспу. Для порівняння: всього в Україні є близько 300 зубрів.
З метою збереження та відтворення виду державне підприємство «Хмільницьке лісове господарство» здійснює переселення зубрів в інші мисливські господарства України. А ще їх потрібно переселяти, бо щільність поголів’я зубрів у нас на Вінниччині становить п’ять особин на 1000 га угідь - вже забагато при нормі три особини на одну тисячу гектарів. У жодній іншій області не вдалося сформувати таку чисельну популяцію, як це зробили вінницькі лісівники. До речі, тварини можуть ходити не тільки лісами, а й полями, заходять у приватні обійстя, завдають шкоди сільгоспугіддям, хоча для людини зубри безпечні. Відлов і переселення дозволяють регулювати оптимальну щільність зубра в угіддях (Хмільницький, Літинський райони області).
А ще інші господарства купують вінницьких зубрів для такого корисного методу, який по-простому називають «освіження крові». Суть його в тому, що потомство, отримане від тварин з різних місцевостей, має бути міцнішим, витривалішим. До речі, лісгосп отримує за кожного переселеного зубра у середньому 75 тис. грн.
Відлов зубрів з метою переселення здійснюється згідно з дозволами Міністерства екології та природних ресурсів України. Робиться це пізньою осінню, зимою і ранньою весною. У теплу пору їх не перевозять, щоб зубр не постраждав від спеки. І ще у зв’язку із періодом весняно-літньої зубрячої декретної відпустки. 
Усього з Вінниччини переселено 34 особини зубра європейського у мисливські угіддя Чернівецької, Львівської, Волинської, Івано-Франківської областей. Цією відповідальною та важкою справою займається мисливствознавець ДП «Хмільницький лісгосп» Володимир Ткач (нагадаємо, що цього року за сумлінну роботу його нагороджено Почесною Грамотою Верховної Ради України). Він із колегами вдосконалював самотужки на практиці пастку для відлову.
По ідеї, це така дерев’яна коробка, у яку зубра заманюють смаколиками. Хоча лише теоретично все так просто – а у житті у цій справі вистачає нюансів...
Сьогодні продовжується відлов для переселення зубрів в ДП «Сторожинецький лісгосп» Чернівецької області. Минулого року для них було відловлено і відправлено 7 особин (2 самці, 5 самок), а ще три самки хмільницькі лісівники мають відловити наступної зими.
- Хоча це дуже непросто, адже самиця зубра відзначається неабиякою інтуїцією і розумом, тому її так важко заманити у пастку, - зазначає мисливствознавець Володимир Ткач. - Самця набагато легше виловити, а з самкою трапляється так, що вона зайде у пастку, виїсть увесь корм – і як ні в чому не бувало виходить із пастки!
Яка ж мудра матінка-природа! Як вона потурбувалась, давши матері такий розум, щоб та берегла на такому інстинктивному рівні себе – що дорівнює берегти продовження свого роду! Людям, що нищать себе власноруч, ще вчитись і вчитись у червонокнижних зубрів! А хмільницьким лісівникам бажаємо сил, розуміння від людей і влади у цій нелегкій справі. І бути зубрам в Україні!