«Чорногоріхові» ліси півдня Вінниччини

personАвтор:  Прес-служба Вінницького ОУЛМГ
access_time06.05.2019 11:51 categoryЗагальні новини
ДП «Крижопільський лісгосп» має власне насіння горіха чорного, яке народжується на 28-річній ділянці
Ліс починається з насіння. Процес створення високопродуктивних лісових насаджень великою мірою залежить від якості насіння. Тому лісівники Вінниччини велику увагу надають питанню створення та збереження об’єктів постійної лісонасіннєвої бази (ПЛНБ)
 
Загалом до об’єктів ПЛНБ у системі держпідприємств Вінницького ОУЛМГ належить 58,7 га постійних лісонасіннєвих плантацій, 1224,7 га постійних лісонасіннєвих ділянок, 1286 га генетичних резерватів, 530,3 га плюсових насаджень, 133 шт. плюсових дерев (з яких переважаюча більшість – це дуб звичайний).
У 2018 році за рахунок об’єктів ПЛНБ лісівниками Вінниччини заготовлено майже 101 тонну лісового насіння, що становить 64,6 % від загального обсягу (на 4 % більше у порівнянні з попереднім роком). Це насіння із покращеними та нормальними генетичними властивостями. Більшість із вказаного (понад 80 тонн) – це жолудь дуба звичайного, основної лісоутворюючої породи подільських лісів, понад 8 тонн – це насіння горіха чорного. 
Адже, як підкреслює начальник Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства А.О. Бондар, держпідприємства Вінницького ОУМГ успішно використовують передові технології лісовідновлення та формування високопродуктивних лісових насаджень, збагачення їхнього породного складу, формування біологічно стійких насаджень, у тому числі і за рахунок введення у склад лісових культур цінних аборигенних та інтродукованих лісових порід.
До перспективних у вирощуванні лісових порід-інтродуцентів належить горіх чорний. Його цінують за хороші властивості деревини, стійкість до хвороб, шкідників та за посухостійкість. Дану породу сьогодні вінницькі лісівники активно вводять у склад лісових культур. Хоча й горіх чорний - це «чужа» для подільських дібров порода, завезена з Південної Америки, та він прекрасно себе почуває у нас, що особливо актуально у зв’язку із глобальними процесами зміни клімату та зниженням рівня ґрунтових вод.
Крижопільський лісгосп повністю забезпечує потреби лісництв власним насінням горіха чорного. У Піщанському лісництві (квартал 10, виділ 1) на площі 6.5 га знаходиться постійна лісонасіннєва ділянка, створена 28 років тому, у перші дні Незалежної України. Це одна з перших ділянок горіха чорного у лісгоспі. 
- Дана ПЛНД повністю забезпечує потреби лісгоспу у насінні горіха чорного, ми щороку тут заготовляємо близько 1,6 тонн чистого насіння горіха чорного, - зазначив лісничий Піщанського лісництва Кушнір О.О. – Ділянка використовується суто для заготівлі насіння з нормальними генетичними властивостями. Раніше у складі культур були інші лісові породи (клен, липа), які поступово забрали з рядів. 
На початок травня, не зважаючи на географічну наближеність Піщанського лісництва до сонячної Молдови, ця 6,5-гектарна ділянка майже ще не подала ознак пробудження. Горіх чорний, як і інші його родичі, пізно розпускається. Тому на фото – лише чіткі ряди струнких дерев із гладенькою корою, у кронах яких зароджується справжнє багатство – якісне насіння горіха чорного. А в Піщанському лісництві горіха чорного чимало і у складі молодих культур, і в культурах різного віку.