«Царський» птах на Вінниччині: гайсинські лісівники успішно вирощують фазанів

personАвтор:  Пресслужба ДП "Гайсинський лісгосп"
access_time03.12.2021 08:27 categoryЗагальні новини
Держпідприємства лісового господарства Вінниччини працюють комплексно: і відновлюють ліси, і розвивають мисливське господарство, збагачують видову фауну подільських лісів. Порівняно новим напрямком у роботі вінницьких лісівників є розведення фазана звичайного.
ДП «Гайсинський лісгосп» розпочав фазанорозведення ще у 2018 році. Тоді на території Гайсинського лісництва побудували повноцінний фазанарій з метою відновлення поголів’я та підвищення біологічної стійкості фазана, випуску у дику природу молодняка, доведення його до оптимальної кількості в мисливських угіддях. Для початку в інших господарствах придбали 50 особин маточного поголів’я фазана, встановили відповідне обладнання для інкубації яєць та відгодівлі птахів.
У різні періоди життя фазанів поміщають у своєрідні вікові «інтернати»: в одних поселяють маточне поголів’я, у других піклуються про тих, хто щойно з’явився на світ, ще в інших  опікуються «підлітками». 
У приміщенні, де знаходиться маточне поголів’я, кожна «сім’я» фазанів, яка складається з одного самця та 4-6 самок, що несуть яйця, має свою «кімнату» - клітку.  Цьогоріч залишили 100 особин маточного поголів’я, 40 голів купили для так званого «освіження крові». 
В іншому приміщенні знаходяться пташенята до 2-місячного віку, які ще потребують ретельного догляду, відповідного харчування, тепла. Цікаво, що фазанят вигрівають інфрачервоними лампами за потреби навіть влітку. Для старших особини облаштований вигульний вольєр, що огороджений сіткою. Тут птахи випасаються, ховаються та живуть в умовах, наближених до природних. У вольєрі часто трапляються справжні фазанячі бої, коли сильніші самці нападають на слабших та навіть можуть заскубти суперника до смерті. 
Як і у інших птахів, самці фазана дуже яскраві і строкаті - їм потрібно приваблювати самок. Під час шлюбного періоду самці міряються силами у бійках. А ось самки мають досить скромну зовнішність, блякло-коричневе забарвлення і значно меншу вагу. Пов'язано це з функцією продовження роду - коли птах висиджує яйця, то має бути непомітним серед листя.
Частину раціону фазанів, а саме зернові – кукурудзу, ячмінь, гайсинські лісівники вирощують та заготовляють власними силами у лісництвах, а от спеціальні збалансовані кормові суміші для фазанят закуповують. Випущених у дику природу птахів взимку також підгодовують зерном та зерновідходами, при цьому стежать, щоб корми не замокали та не псувалися.
- Вирощування фазанів – справа клопітка, - розповідає мисливствознавець ДП «Гайсинський лісгосп» С.І. Злепко. - Цей птах досить вибагливий у догляді. Слід враховувати безліч нюансів: оптимальні умови,  можливі хвороби, численні жорстокі бійки, що часто призводять до загибелі слабших особин. Крім цього,  фазани є здобиччю для чималої кількості хижаків: лисиці, бродячі собаки, яструби, круки та інші хижі птахи.
Цьогоріч за сезон гайсинські лісівники виростили 1100 голів фазана, з них - 320 особин випустили в природу для збереження та розширення біологічного різноманіття, 450 -  реалізовано на різні потреби. На дорощення   залишили 330 особин молодняка. 
Середовище природного поширення фазанів – це береги річок, долини, зарості чагарників, кущів, тож і лісівники та мисливствознавці обирають для переселення фазанів схожі умови, угіддя, які мають ставок, балки, межують із водоймою та польовою місцевістю. Адже у фазана чимало природних ворогів, тому йому потрібно мати можливість укритися від них. А ще тут птах може знайти воду, природний корм, насіння трав, плоди кущів, ягоди.
Хоч Вінниччина – край, непритаманний для проживання фазана, теплолюбивого, більш південного і степового птаха, однак завдяки старанням лісівників, які розводять фазанів та випускають у природу, а також ініціативі мисливців, які за власні кошти купують птахів, щоб випустити, «царський птах» поступово приживається у наших краях.