Бук лісовий - гірський «гість» у дендропарку ДП “Гайсинський лісгосп»

personАвтор:  Пресслужба ДП "Гайсинський лісгосп"
access_time18.07.2022 10:04 categoryЗагальні новини
Лісівники Вінниччини – справжні дбайливі господарі української землі, які щоденно своєю працею бережуть та примножують справжній скарб – ліси. Це вимагає значних зусиль, знань та досвіду. Встигають працівники лісового господарства і облагороджувати прилеглі території лісництв, лісгоспів, облаштовувати парки, садки, доріжки, водойми й інші цікаві локації. Однією з таких є територія садиби Гайсинського лісництва ДП «Гайсинський лісгосп», де створено руками лісівників дендрарій з рідкісних рослин.
Дендропарк у Гайсинському лісництві був закладений півстоліття тому. Лісничим у 70-х роках був Резнік Петро Захарович. Саме у ті часи було висаджено більшість незвичних дерев, які стали окрасою цієї місцини. Однією із численних «цікавинок» дендропарку є бук звичайний (лісовий). Його оголений стовбур, який догори чудернацько розгалужений та заплутаний, гілки, що плавно спадають до землі – це все зачаровує своєю незвичністю та неймовірною красою. Якщо ж здалеку поглянути на це дерево, то вимальовується ще одна живописна картина: бук лісовий своїм повислим гіллям ніби обіймає з двох боків струнку тую, що росте поруч. 
А що ж ми знаємо про це дивовижне дерево? Бук звичайний (лісовий) – гірський житель, аборигенна порода для Буковини, і через букові ліси цей регіон і отримав свою назву. На Поділлі його не вирощують.
Бук має стовбур, вкритий гладенькою сріблясто-сірою корою. Крона цього дерева має незвичайні властивості, вона настільки густа, що сонячне світло просто не доходить до нижніх гілок, внаслідок чого порушуються процеси фотосинтезу, гілки відмирають і опадають. Саме тому вони розташовуються лише у верхній частині крони, практично до самої верхівки дерева стовбур залишається голим. Дерево бук заворожуюче виглядає в будь-яку пору року. Восени буковий ліс рясніє соковитими, яскравими відтінками, а влітку і навесні радує око пишним зеленим листям. До речі, листки довго не гниють через високий вміст у них дубильних речовин.
Тригранні плоди бука мають форму жолудя. Плоди вважаються їстівними, незважаючи на високий вміст у складі таніну, що має гіркий присмак. У народі вони отримали назву «букові горішки».
Бук має надзвичайно велике екологічне значення – особливо у продукуванні кисню, очищенні повітря, збереженні вологи у ґрунті. 
Ціниться бук і міцною, твердою деревиною, з гарною текстурою, яка використовується для виготовлення меблів, паркету, фанери, музичних інструментів. Деревина бука надзвичайно водостійка, тому здавна використовувалась для виготовлення млинових коліс. До появи друкарських верстатів книги виготовлялись за допомогою спеціальних пристроїв, вироблених з букової деревини, чим пояснюється співзвучність назви бука з назвою азбуки.
Звичайно, бук лісовий – не єдиний цікавий представник флори дендропарку біля садиби Гайсинського лісництва. У наступних публікаціях ми продовжимо знайомити читачів із окрасами цієї місцини. А їх тут чимало, адже за ними доглядають умілі і дбайливі руки гайсинських лісівників-професіоналів.