Бершадські лісівники поділились досвідом вирощування високопродуктивних насаджень

person access_time09.08.2018 14:15 categoryЗагальні новини
7 серпня на базі ДП «Бершадський лісгосп» відбулась виїзна колегія Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства. Начальник ВОУЛМГ А.О. Бондар наголошує, що головна мета виїзної колегії – аналіз сучасного стану комплексного ведення лісового господарства.
Важливо бачити та оцінювати результати багаторічної роботи лісівників, які вже третє десятиліття використовують новітні технології створення культур збільшеної щільності та різноманітного породного складу з головною породою дуб звичайний, що передбачають у майбутньому у віці стиглості досягти запасу високоякісної деревини не 250-300 куб. м, а близько 500-600 з 1 гектара.
У 2018 році на землях держлісфонду бершадські лісівники відновили 83 га лісу, з них 81  га з головною породою дуб звичайний, створили 10 га захисних насаджень (з них 7 га з головною породою дуб звичайний). Провели доглядів у першому півріччі: 346 га ручних та 508 га механізованих.
Учасниками колегії головну увагу було приділено стану лісових культур у ДП «Бершадський лісгосп». Так у Ободівському лісництві оглянули ряд лісових ділянок.  Зокрема, у кварталі 5, виділ 20.3, на площі 0,9 га побачили лісові культури 2017 року, створені вручну саджанцями за схемою 4 ряди дуба звичайного, 1 ряд береки, 4 ряди дуба і 1 ряд горіха чорного з розміщенням посадкових місць 3х0,7 м.  Тип лісу – С2СДГ (свіжа сосново-грабова судіброва). Підготовку грунту перед посадкою було проведено механізованим способом трактором МТЗ-82 в агрегаті з ПЛ-75-15 з послідуючим обробітком плужних борізд трактором в агрегаті із модернізованим КЛБ – 1,7м в склад.
Присутні відзначили добрий стан лісових культур. Приживлюваність дуба становить 98%, приріст – 30-40 см. Якісно та вчасно проведено ручні та механізовані догляди, формування крон.
Побачили, що у гарному стані лісові культури 2018 року (кварталі 4, виділ 14, площа 0,7 га), створені шляхом посіву жолудя за схемою 4р.Дз 1р.Гхч 4р.Дз 1р.Гшз (супутню породу горіх чорний та грушу звичайну садили вручну під меч Колесова). Тип лісу – С3СГД. На ділянці було проведено повний комплекс ручних та механізованих доглядів. Схожість дуба становить близько 85%.
На даних ділянках було проведено заміну головної породи – на зрубах сосни звичайної, яка масово всихає у цій місцевості, створено лісові культури дуба звичайного. Учасники колегії переконались, що на місці сосни відмінно зростає дуб. Лісові культури вже за перший рік дали чималий приріст. Також у гарному стані саджанці супутніх порід.
Оглянули лісові культури 2004 року у кварталі 4, виділ 17, на площі 1,9 га, створені за схемою 4 ряди дуба звичайного, 1 ряд ялини, 4 ряди дуба звичайного, 1 ряд липи дрібнолистої з розміщенням посадкових місць 4х0,7 м. тип лісу – Д2ГД (свіжа грабова діброва). Лісові культури створені методом посіву жолудя головної породи та посадкою сіянців супутніх порід. Проведений повний комплекс ручних та механізованих доглядів за лісовими культурами. Учасники колегії побачили, що на даний час ялина повністю випала із насаджень. Ця порода має поверхневу кореневу систему, і внаслідок падіння рівня грунтових вод, посухи, яка спостерігалася останні роки, гине по всій території держлісфонду. На її місці ростуть граб, ясен, липа. Головна порода у даних насадженнях у відмінному стані. Вчасно було здійснено освітлення та прочистку. Збереженість дуба ¬– 98%, його висота сягає 8-10 м, діаметр стовбура – 8-10 см.
Лісові культури дуба звичайного з участю супутніх порід таких як горіх чорний, берека лікарська, груша звичайна, липа дрібнолиста є конкуретноспроможними в однакових умовах місцезростання та в повній мірі виконують свою роль на ділянках лісових культур – тобто супутні породи служать підгоном для головної лісоутворюючої породи, мають грунтопокращуючу функцію.
На ділянці у кварталі 4, виділ 12, площа 3,0 га, оцінили природнє поновлення дуба після суцільнолісосічної рубки у 2013 році та першого освітлення  у 2018 році. Це один із кращих зразків самовідновлення лісу після вдало проведених лісогосподарських заходів. Щільність насадження становить близько 12 тисяч штук на гектар. Висота головної породи – 1,65-2 м.
Після огляду цих та інших лісових ділянок також у Сумівському та Бершадському лісництвах, начальник управління А.О. Бондар підсумував, що лісові культури у належному стані. Всюди видно господарський підхід. Вчасно та якісно проведені ручні та механізовані догляди за лісовими культурами, рубки догляду за молодими насадженнями. Бершадські лісівники ефективно виконують поставлені завдання по створенню високопродуктивних стійких до змін клімату лісових культур багатого породного складу.