70-РІЧНИЙ ЮВІЛЕЙ ВЕТЕРАНА ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА МИКОЛИ ТЕМЧИШЕНА

personАвтор:  Прес-служба ДП "Бершадський лісгосп"
access_time03.01.2019 18:07 categoryЗагальні новини
Місія лісівника – дбати про ліс та лісових мешканців. Цьому Микола Андрійович присвятив всю трудову діяльність. Служив лісам Вінниччини, Львівщини, Миколаївщини і навіть Молдавії. Та найбільше – 23 роки – М.А. Темчишен працював мисливствознавцем ДП «Бершадський лісгосп». Багато зусиль, часу вклав досвідчений лісівник у розвиток мисливського господарства у Бершадському держлісгоспі. Цими днями Микола Андрійович святкує свій 70-літній ювілей. З цієї нагоди лісівнича родина шле шановному ювіляру теплі слова вітань з найкращими побажаннями.
Народився Микола Андрійович 1 січня 1949 року у с. Вербці Чечельницького району в сім’ї колгоспників Андрія Максимовича та Ксенії Устимівни. Після закінчення 8 класів Вербської середньої школи у 1964 році вступив у Сторожинецький лісовий технікум. 
У 1968 році отримав диплом техніка лісового господарства. Був направлений на роботу у Львівську область Сколівський район лісничим радгоспних лісів села Верхнє Синьовидне, що прилягали до лісів нині Національного природного парку «Сколівські Бескиди» (такий статус закріплений у 1999 році). Саме у цих лісах і побачив уперше зубра, рись. 
Довго на Львівщині жити не довелося. Вже через місяць призвали до лав армії. Служив у Чернівцях. За військовою спеціальністю – розвідник. Закінчив короткострокові офіцерські курси – і в 1970 році демобілізувався у званні офіцера. 
Після армії поступив в Українську сільськогосподарську академію в Києві на лісогосподарський факультет. Ще зі шкільної парти Микола Андрійович був активним, цілеспрямованим, комунікабельним юнаком, брав участь у різних спортивних змаганнях. Енергійного студента цікавило все: життя профкому, спорт, працював у редколегії газети «Лісовод» лісогосподарського факультету академії. 
У 1976 році отримав диплом інженера лісового господарства, одружився, та вже у парі з коханою дружиною односельчанкою Надією Василівною переїхав у Миколаївську область, куди був направлений на роботу. Там же народився первісток Віталій. Працював Микола Андрійович спершу лісничим Баштанського спецлісництва Баштанської гідролісомеліоративної станції. Через півроку переведений інструктором Баштанського райкому партії.
У  1979 році Микола Андрійович разом із родиною переїжджає у Молдавію, під Кишинів. М.А. Темчишена призначили на посаду лісничого Кожушнянського лісництва Страшенського лісгоспу. Сім’я жила на лісовому кордоні, близько 20 км від столиці. У Молдавії народився і другий син Руслан. 
З 1985 до кінця 1989 року М.А. Темчишен працював інспектором по охороні природи в системі державного комітету по охороні природи Молдавської РСР.
- У Молдавії ліси дуже схожі до наших: ростуть дуб, граб, берека, – розповідає Микола Андрійович. – Саме у 80-их роках там активно розвивали мисливське господарство. Будували великі вольєри для напіввільного утримання звірів, завозили нові види. Розводили фазанів, оленів плямистих, муфлонів. Створювали комфортні умови для тварин, заготовляли корми, будували біоспоруди. Облік диких мисливських тварин проводили різними методами, залучали авіацію. Для лісівників проводили курси, на яких нас готували як спеціалістів мисливського господарства.
На посаду мисливствознавця у Бершадський лісгосп Микола Андрійович був переведений з 2 січня 1990 року. Мисливському господарству тут завжди приділялось чимало уваги: тварин у бершадських лісах було багато, лісівники про них дбали, підгодовували, оберігали від браконьєрів. У 1990-1994 роках проводився у Сумівському лісництві промисловий відстріл кабана та лося. У мисливських угіддях лісгоспу проводилося любительське полювання по ліцензіях. Проте внаслідок розвитку техніки, посилення антропогенного впливу умови перебування диких тварин у лісі погіршувалися. Ці обставини змушували лісівників змінювати підходи до господарювання в мисливських угіддях. 
З початком 2000-их років в Україні посилено стали розвивати мисливські господарства. Для підняття рівня ефективності господарювання у мисливських угіддях ДП «Бершадський лісгосп» мисливствознавець М.А. Темчишен використовував свій досвід роботи на попередньому місці. Було збільшено обсяги заготівлі кормів для тварин, лісівники розставили більше солонців, у кожному обході побудували по 4 годівниці для тварин, створили близько 40 підгодівельних майданчиків. Більш суворо стали проводити облік диких тварин; використовували методи прогону, об’їзду мисливських угідь. Оформили наглядну агітацію, виставили понад два десятки аншлагів. З ініціативи Миколи Андрійовича у лісах встановили карти ділянок мисливських угідь, особливо корисні для немісцевих мисливців. Побудували вольєр у Сумівському лісництві, де розводили кабана дикого, спершу на площі 1,7 га, потім розширили до 50 га.
Серйозно взялися за боротьбу з браконьєрством. Закупили 10 рушниць для єгерів та лісників, біноклі, відеокамери, створили рейдові бригади. За час, що М.А. Темчишен працював у Бершадському лісгоспі та брав участь у патрулюванні мисливських угідь, склав понад 400 протоколів на порушників правил полювання. 
– У різні роки у зоні діяльності ДП «Бершадський лісгосп», – розповідає Микола Андрійович, – нараховувалося в середньому тисяча мисливців, з них половина – активні мисливці, які ходили на полювання регулярно. І за ними потрібний постійний контроль, адже навіть найбільш поміркованого із мисливців охоплює азарт, коли він помічає безтурботного звіра в лісі, що стоїть перед очима, ніби не підозрює небезпеки. 
Свій досвід та значні напрацювання передав наступникам. З 2013 року Микола Андрійович на заслуженому відпочинку. З усмішкою згадує різні лісівничі історії, скільки разів доводилося переїжджати з місця на місце. Та завдяки добрій товариській вдачі, таланту знаходити спільну мову з людьми має у своєму оточенні добрих друзів. Користується шаною та повагою серед людей. А ювілей, новорічні та різдвяні свята відзначає у теплому родинному колі, радіє дитячому щебету чотирьох внуків.
Щира вдячність і низький уклін шановному ювіляру за вагомий внесок у відновлення фауни бершадських лісів. Хай нагороджує його Всевишній міцним здоров’ям, достатком, щастям у сім’ї, злагодою в домі на багато-багато років.